Emniyet ve güveni bozan durumlar nelerdir?

Emniyet ve güveni bozan durumlar nelerdir? Yazınız.

 

Günlük hayatımızda sık sık karşılaştığımız durumlardan olumsuz olanları sormuşsunuz. Bizde anlatalım. İnsanlar kendilerini ve ailelerini korumaya almayı ister. Bir nevi sahiplenme duygusu da diyebiliriz bunun için. Sahiplenmek insanın doğasında var. Her insan kendisini ve ailesini sahiplenir.  Ancak öyle durumlar vardır ki şaşkınlıkla izleriz. Hatta korkarız yahut cesur davranıp olayın üstüne gideriz. Bizlerde duygu yoğunluğu yaşatan bu sebepler emniyet ve güvenimizi bozan durumlardır.

 

İnsanlara karşı kendimizi emniyete alırız ki bize zararları dokunmasın. Nasıl mı? Zararlı görünen insanlardan uzak durup araya mesafe koyarak. Ancak bu insanların sadece bize zarar vermek dışında hiçbir amaçla yaklaşmayıp samimiyet kurması emniyetimizin bozulduğunu gösterir. Güvenin bozulması ise daha farklıdır. Hiç beklemediğimiz bir kişiden beklenmedik bir şekilde olumsuz tepki almamız, ona olan güvenin bitmesini sağlar. Her iki durumda da insanların tavır ve davranışına göre şekillendiğimiz görülüyor. Bizlere olan tavır ve davranışların şekillenmesini eğer olumlu yönde istiyorsak bu penceren bakıp insanların emniyetini tehlikeye sokmamalı onlar için zarar verme çabasına girmemeliyiz.

 

Ek olarak yine insanların bize olan tavır ve tutumları iyi yönde olsun istiyorsak onlara güven aşılamalı, verdiğimiz sözleri yerine getirmeli ve muhabbetimiz o kişiyle ne kadarsa o kadar samimi olmalıyız. Fazlası insanları tedirgin edeceği gibi kıracaktır da. Kalplerin kırılmasını kendimizden pay biçerek düşünmeliyiz. Kendi kalbimizin kırıldığında yaşadığımızı bir başkası da biz onun kalbini kırdığımız için yaşayacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER