Kendinizi en çok nerede güvende hissediyorsunuz? Neden?

Kendinizi en çok nerede güvende hissediyorsunuz? Niçin?

 

Güven kavramı bizler için anlam ifade ediyor mu bunu bir düşünmeliyiz. Çünkü günümüzde insanlar körü körüne bağlılıkla doğru yanlış demeden tek bir hedefe kilitlenebiliyor. Aslında sadece hedef değil insan ilişkileri de böyle. İnsanlar kendi aralarında ki muhabbete aldanıp zarara uğrayacağı bir kişiye güvenebiliyor. Bunun için öncelikli amaç bilinçli olmaktır. Bilinçsiz yetişen her fert kandırılmaya mahkûmdur. Bunu meşrulaştırmak için demiyorum.

 

Dünya ve içinde bulunduğumuz zaman şartları çok kötü ve acımasız. Herkes bir birini kandırmanın peşinde. Kim daha çok dolandırırsa o kadar saygı görüyor. Yanlış ve hatalı olan ne varsa günümüzde parlatılıyor. Tabi bunların dışında birde güvende hissedebileceğimiz bir ortam olması şartı var. Bence bu ortam, insanın ailesinden başkası değildir. İnsan ailesinin yanında olduğu kadar hiçbir yerde güvende olamaz. Şöyle ki annesi veya babası hatta varsa kardeşleri onun iyiliği dışında onun için bir şey istemez. Kişinin kötülüğü için değil iyiliği ve mutlu olması için çaba harcar aile. Ona gelebilecek tüm zararları karşısına alırda kişiyi savunmasız bırakmaz. Çünkü arada bir kan bağı vardır ve huylar benzer niteliktedir.

 

Konuşmadan bile his yoluyla anlaşabilme esastır. Güven ve huzurun sağlandığı yegâne ortamdır bana göre. Aile ortamında yapılacak sıcak bir sohbet kişiler arasında ki muhabbeti ve sıcaklığı arttıracağı gibi birbirlerine olan güveninde perçinlenmesi gerçekleşir. Seni tehdit eden unsur zor bir durumsa güçlü ve kahraman olarak görülen babaya söylenir. Yardımı istenir. Yahut annesi ile yakınlık kuran bir bireyse annesiyle konuşur, merhamet duygusunun tezahürünü kendinde yansımasını sağlar. Aile bir hazdır. Mutluluktur. Ailesini seven her birey gibi bende kendi ailemi seviyorum.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER