Engelliler, uygun koşullar sağlandığında toplumsal yaşama ne tür katkılar sağlayabilirler?

Logo

Engelliler, uygun koşullar sağlandığında toplumsal yaşama ne tür katkılar sağlayabilirler? Sınıf arkadaşlarınızla beyin fırtınası yapınız.

Öncelikle bilmeliyiz ki dünyada birçok engelli faydalı işler yapmakta çünkü engelli olmak iş yapmaktan tamamı ile yoksun olmak demek değil. Zihinsel olarak engelli veya ağır engelli olmamak ile birlikte toplumda birçok engelli çalışabilir maaşını alabilir ve normal bir insan gibi hayatını kendi idam ettirebilir. Engellilerin topluma kazandırılması, iş gücü ve onların psikolojik sosyal yaşantısı için iş kurumları özellikle engelli vatandaşlar için iş ilanı veriyor.

Uygun işi kendileri için seçebilir ve başvurabilirler. Örneğin bacaklarını kullanamayan bir engelli vatandaş için masa başı işler mevcut olup kolaylıkla iş bulup topluma kazandırılabilir.

Engellilerin çalışabileceği yerler:

 

  • Görme engelliler: gerekli eğitim alınmışsa eğer imam veya hatip olabilirler, vaiz, masör, bestekar tat bakıcı (kahve veya içki) deri eşya montajcısı ve benzeri meslekleri yapabilirler.
  • Sağır Ve Dilsizlerin engelliler için: Kilim dokuyucu (el tezgâhı) Mensucat beyazlatıcı Boyacı (örgü yünü) Boyama kazan işçisi, Kumaş boyama kazanı işçisi, Asit buharı makinesi işçisi, Buhar makinesi işçisi, Kumaş boyacısı, Kumaş boyama makinesi işçisi olarak çalışabilirler.
  • İki Ayağından engelli olanlar için işler: Örgücü (elle), Çorap kontrolörü, Çorap onarıcı, Kordon ve şerit işçisi (elle), Kroşe-sürfileci Ağ-file örücüsü (elle) işlerini yapabilirler.
  • Tek el ve tek bacağından engelli olanlar için iş: Gişe memuru (PTT), Büro memuru,

Elyaf eksperi, Hizmetli (kamu kuruluşları) çalışabilirler

 

Daha yazmadığımız birçok çalışabilecekleri yer vardır engelliler topluma faydalı bir insan topluluğudur.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER