Esirlerin Okuma Yazma Öğretmeleri Şartıyla Serbest Bırakılmaları Hazreti Muhammed’in Neye Önem Verdiğini Gösterir?

Logo

Hazreti Muhammed’e peygamberliğin verilmesiyle beraber ilk önce Arap yarım adasında İslamiyet’in yayılması başlamıştır. Tabii ki bu süreç kolay olmamıştır. Müslümanlar ve müşrikler arasında savaşlar çıkmış pek çok kişi bu savaşlarda hayatını kaybetmiş, bazıları ise esir düşmüştür.

 

İslamiyet’in yayılması için yapılan ilk savaş Bedir Savaşı’dır. 624 yılında gerçekleştirilen bu savaşta çok sayıda müşrik esir olarak düşmüştür. İslâmiyet’te hiçbir zaman eziyet yoktur. Savaşta esir düşen onca kişiye eziyet edilmemiştir. Hatta Hazreti Muhammed okuma yazma bilen esirlerden okuma yazmayı öğretmeleri karşılığında serbest kalabileceklerini söylemiştir. Peygamber efendimizin sunduğu şart esirlerin on kişiye okuma yazma öğretmesinden sonra serbest kalabileceğidir.

Hazreti Muhammed dinimizin peygamberi, aldığı esirleri öldürmek yerine topluma faydalı olacak şekilde kullanmak istemiştir. Esirlerden bir tanesi on kişiye okuma yazma öğrettiğinde bu çok büyük bir gelişme olacaktı. Hazreti Muhammed okumaya her zaman önem vermiştir ve bütün Müslümanların eğitim alarak cahillikten uzaklaşmasını istemiştir. Serbest kalmak isteyen çok sayıda müşrik okuma yazma bilmeyen Müslümanlara okuma yazma öğreterek serbest kalmıştır. Hem eziyet görmeyip öldürülmeyen müşrikler İslâmiyet’in hoşgörüsüne de yakından tanık olmuştur. Hazreti Muhammed’in bu tutumu sayesinde hem okuma yazma bilen sayısı artarken hem de İslamiyet daha yakından olduğu gibi ve güzel tanıtılmıştır.

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER