Evinize En Yakın Komşunuzu ve Onunla İlişkilerinizi Yazınız.

Logo

Evinize En Yakın Komşunuzu ve Onunla İlişkilerinizi Yazınız.

 

Günümüzde pek şeyin güzelliğini kaybettiği gibi komşuluk kavramı da maalesef ki özelliğini yitirmiştir. Peygamber efendimiz ‘ komşusu açken tok uyuyan bizden değildir’ demiştir. Ancak şimdiler de bırakın komşumuz aç mı tok mu telaşına düşmeyi karşılaştığımız zaman selam bile vermiyoruz. Kalabalıkta yaşamanın getirilerimi diyelim yoksa insanların en yakınlarından sürekli zarar görmeleri midir neden bilinmez ama modern dünyada komşuluk kavramı yok olmuştur.

 

Komşuların birbirinin hakkını gözetmedikleri koca koca binalarda yaşıyoruz. Üst komşumuz sürekli balkondan halı çırparak, gece geç saatlere kadar gürültü yapıyor. Doğal olarak komşusunun hakkını asla gözetmiyor. Hak gözetmeyen insanın kendisine saygısı olmadığı için size saygı duymasını da bekleyemezsiniz.

 

Yaşanılan birtakım komşuluk sorunları ile alakalı bir yerde komşunuz ile konuşmak istediğiniz de öfkeli ve saygısız bir insanla karşılaşma ihtimaliniz bir hayli yüksek. Hatasını kabul edip sizden özür dileyecek ve aynı hatayı tekrar etmeyecek bir komşu bulmanız oldukça zor.

 

Siz aç mısınız tok musunuz sorusuna modern toplumlarda sıra gelmemektedir. Kavgasız gürültüsüz komşular bulmuş iseniz kendinizi şanslı saymalısınız. Öyle bir dünyada yaşamaya başladık ki çocukların sokakta oynayamadığı ve asla bir komşuya emanet edilemediği dönemlerdeyiz. Öyle ki çocuklar kaybolduğunda katili komşulardan çıkabilecek kadar kirlenmiş bir dünyada yaşıyoruz. Oysa dinimizin emrettiği komşulukları yapabilseydik dünya ne kadarda yaşanası ve güzel olurdu. Kapımızı kilitlemeden evden çıkmak, çocuklar bahçede oynarken komşuya emanet etmek işte bu hayallerin gerçek olması için vicdanlı ve İslamı tam yaşayan kulların toplumda kaybolmaması gerekmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER