Evinize gelen misafirleri iyi ağırlamak için neler yapıyorsunuz?

Logo

Evinize gelen misafirleri “iyi ağırlamak” için neler yapıyorsunuz? Evinize gelen misafirleri niçin iyi ağırlamaya dikkat ediyorsunuz?

 

Kültürümüzde misafir ağırlamak oldukça önemli bir yere sahiptir. Gelen misafir kısmetiyle gelir ve elde avuçta verilecek bir şey olmasa da misafire ikram edilecek bir şeyler bulunur. Misafire sunulacak hoş sohbet olsa da asla boş çevrilmez. Allah’ın gönderdiği kişi olarak algılanan misafirin tüm ihtiyaçları karşılanmaya çalışılır. Evimize gelen misafiri en iyi bir biçimde ağırlamak için onları kapıda içten bir gülümsemeyle karşılıyorum. Ardından içeri davet ederek, kaban ve palto gibi dış elbiselerini alıp askıya asıyorum. Sonrasında ise hoş geldiniz diyerek hal ve hatırlarını soruyorum. Misafir bizim için çok kıymetlidir. Başımızın üzerinde yeri vardır. Geçmiş yıllardan gelen misafir ağırlama geleneğini oldukça önemsiyorum.

 

Evimize gelen misafirleri iyi bir biçimde ağırlamak için evde ne var ne yoksa onlara ikram etmeye çalışıyorum. Aynı zamanda misafirlerle hoş sohbetler ediyorum. Bu esnada hemen ocağa çay koyup, sıcak çay ve yanındaki ikramlarla samimi sohbete devam ediyoruz. Bu esnada herhangi bir isteklerinin olup olmadığını soruyorum. Evimizde kendilerini rahat etsinler, herhangi bir yabancılık çekmemeleri için elimden geleni yapıyorum. Çünkü misafir baş tacımızdır. Gelen misafiri en iyi bir şekilde ağırlamak ev sahibi olan bizim asli görevimizdir. Gelen misafirlere herhangi bir sıkıntılarının olup olmadığını sorup acılarını ve mutluluklarını paylaşıyorum. İnsanlar arasındaki sevgi, saygı, dostluk ve kardeşlik gibi duyguların pekişmesini sağlayan misafirlik kültürünün yaşatılması ve ileriki nesillere aktarılması gerekir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER