Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak özdeyişi ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi açıklayınız.

Logo

“Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.” özdeyişi ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi açıklayınız.

 

Bu özdeyişle, halkımıza seslenilmiş hiçbir şeyden korkulmaması gerekildiği yeryüzünde bir tek Türk kalana dek bayrağımızın gökten yere inmeyeceği ifade edilmiştir. Türklüğümüzün temsili olan İstiklal Marşı hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Bayrağı, marşı olmayan bir millet hiçtir. Dolayısıyla hayatımız boyunca İstiklal Marşına saygı ve minnet duymamız gerekir. Vatanımızın kurtuluş hikayesinin anlatıldığı bu Marşı her duyduğumuzda şehitlerimizin kanlarına ay ışığının vurup, al bayrağı oluşturması aklımıza gelsin. Vatanın bağımsızlığı için büyük çabaların gösterildiğini hiçbir zaman unutmamalıyız.

 

Kurtuluş Savaşı yıllarında, ülkemiz işgal altındayken, halkımız bağımsızlık mücadelesinde bulunmuş, kimi cephede kimi cephe arkasında üzerine düşen görevi eksiksiz olarak yerine getirmiştir. Mehmet Akif Ersoy’da bu mücadeleye fikri açıdan önemli bir destek vermiş, yazmış olduğu İstiklal Marşıyla, Türk halkının kalbinde kopan fırtınaları dile getirmiş, azmin ve cesaretin bağımsızlık yolundaki büyük etkisine dikkat çekmiştir. Mısralarında bağımsızlığın, Türk Milletinin hakkı olduğunu ifade eden Ersoy, vatanımızın ne pahasına olursa olsun düşmana bırakılmayacağını ve bağımsızlığa verdiğimiz önemi tüm dünyaya İstiklal Marşıyla ilan etmiştir. İstiklal Marşımızın temelinde yatan bağımsızlık vurgusu, her koşulda Türk Milletinin de büyük önem verdiği hususlardan biri olmaya devam edecek, atalarımızın kanlarıyla sulanmış olan topraklarımızda bulunan ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarının kendisine tanımış olduğu hakları kabul eden herkes, bu özgürlük ve bağımsızlık hissinin verdiği tadı doyasıya yaşayacaktır. Bu marşı anlayarak okuyan herkes bağımsızlığın ne olduğunu daha iyi anlayacak ve ülkesini daha fazla sevecektir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER