Evrenin bir sonu ve sınırı var mıdır?

Logo

Evrenin bir sonu ve sınırı var mıdır? Tartışınız.

 

Uzay, evren ya da kainat hepsi aynı anlamda kullanılan kelimelerdir. Dünya, güneş sisteminin bir parçası, güneş sistemi de Samanyolu galaksisinin bir parçasıdır. Galaksiler bir araya gelerek evreni meydana getirir. Fizikçiler evreni sonsuz bir boşluk olarak tanımlarken, pozitif bilimciler ise evrenin, gök cisimlerini bulunduran uzaydaki her şeyin toplam boşluğudur şeklinde ifade eder. Günümüzde, evrenin sınırlarının ne kadar olduğu ve ne zaman sonunun geleceği bilinmemektedir. Ayrıca evrenin doğuşuyla da ilgili pek çok teori vardır. Bunların başında;

 

  • Bing Bang (Büyük patlama teorisi): Günümüzde en fazla kabul gören teoridir. Ortalama 13.7 milyar sene önce gaz ve toz bulutu olan evrenin büyük bir patlama sonucu oluşmuştur.
  • Yaratılış teorisi: Tek tanrılı din inanışına göre, Tanrı’nın ‘ol’ demesiyle meydana gelmiştir.
  • Meraverse teorisi: Pek çok evrenin olduğu düşünülmektedir. Hattayaşadığımız evrentüm evrenler içerisindeki en iyisidir.
  • Evrensel tasarım: Bu teoride, evren bir varlık veya topluluk tarafından oluşmuş olup simülasyondan ibarettir.

 

Evrenle ilgili, pek çok soru yöneltilmiş ve bu sorulara da asırlar boyunca cevap aranmıştır. Bu soruların başında; evren nasıl oluşmuştur, bing bang evrenin başlangıcımı? yoksa merkezi mi? uzayda yaşam var mı? evren ısınıp soğuyor mu?Gibi sorular vardır.

 

Evrenin yaklaşık %6’sının keşfedildiği düşünülürse, bu soruları gelecek kuşakların cevaplaması beklenmektedir. Bilim adamları tarafından günümüze dek keşfedilen evrende 400 milyardan fazla galaksi ve aynı evrende 10.1088 tane yıldız olduğu düşünülmektedir. Evren kütlesinin % 4ü insan, yıldız ve gezegenleri meydana getirir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER