Farklı ağaç ve bitki türlerinin yok olmasıyla doğal denge nasıl etkilenir?

Farklı ağaç ve bitki türlerinin yok olmasıyla doğal denge nasıl etkilenir?

Çeşitli ağaç ve bitki türlerinin zamanla yok olması doğal dengenin olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olur. Doğal bitki örtüsü zarar gördüğünde doğada buna bağlı olarak zarar görür. Doğal denge bozulduğunda doğada yaşayan canlılar beslenemezler, yeterli oksijen alamazlar ve buna bağlı olarak yaşamsal faaliyetlerini yerine getiremeyince ölümler gerçekleşir.

Doğal dengenin bozulmasında ilk olarak hayvanlar etkilenir. Hayvanların yanı sıra bütün canlı türleri bu durumdan etkilenerek zarar görmeye başlarlar ve nesil tükenmeleri açığa çıkar.

 

Doğal dengenin olumsuz etkilenmesi ekosistem dengesini de etkilemektedir. Ekosistem bir döngü halinde ilerlemektedir. Örneklendirmek gerekirse: Doğal dengenin olumsuz etkilenmesine bağlı olarak çevrede ki ağaç ve bitkiler kurumaya başlar. Bu ağaç ve bitkilerle beslenen canlılar doğal olarak beslenemedikleri için ölümler başlar ve canlı sayıları azalır. Canlıların ölmesiyle ve sayılarının azalmasıyla canlılardan beslenen diğer canlılarda olumsuz bir şekilde durumdan etkilenirler.

 

Ağaç ve bitkiler ile beslenen canlıların yanı sıra burada yaşamlarını sürdüren canlılarda olumsuz etkilenme gösterirler. Canlıların yaşam alanları doğal dengenin bozulmasıyla yok olmuştur. Yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmeleri ve yaşamını devam ettirebilmeleri için yeni ağaç ve bitki gövdesi bulma noktasında göç edebilirler. Doğal dengenin bozulmasına bağlı olarak çevre sorunları açığa çıkar. Doğal dengenin sistemli bir şekilde çalışması gerekir. Aksi takdirde insanlarda bu durumdan kısa sürede etkilenirler. Doğada bütün her şey birbiri ile bağlantılı şekildedir. Bağlantı bir yerden koparsa diğer bütün bağlar bağlılığını yitirir.

 

Siz bir ağaç olsaydınız size nasıl davranılmasını isterdiniz?

Ben bir ağaç olsaydım özellikle insanların bana çok daha saygılı davranmasını isterdim. Benim yok olabileceğim inancını akıllarında bulundurarak beni kaybetmeden önce değerimi anlamalarını isterdim. Göz göre göre yok olmamı izlememelerini, çevrenin daha çok bilinçlendirilmesini sağlayarak insanları daha çok ağaç dikme konusunda teşvik etmelerini isterdim.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER