Farklılıklara saygı gösterilemez ise bunun sonuçları neler olabilir?

Farklılıklara saygı gösterilemez ise bunun sonuçları neler olabilir?

 

Karakteri, aile ortamı, inançları vb. etkiler dolayısıyla tüm insanlarda birbirlerinden farklı özellikler bulunmaktadır. Şayet dünyadaki tüm insanlar her anlamda aynı özelliklere sahip olsaydı, yaşam ciddi anlamda sıkıcı bir niteliğe sahip olurdu. Bütün herkesin aynı özelliklere sahip olduğu bir dünyada farklılıklar tam anlamıyla ortadan kalkmış olur, yaşam tatsız tuzsuz bir duruma sahip olurdu.

 

Başta da ifade etmiş olduğumuz gibi yaradılış itibariyle tüm insanlar her yönüyle birbirinden farklı özelliklere sahiptirler ve bir topluluk olabilmek için ve bu toplulukta sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için bu farklılıklara büyük bir saygı ve hoşgörü göstermek gerekmektedir. Her insan birbirinden farklıdır. Farklı ortamlarda yetişen insanların farklı niteliklere sahip olabileceği gibi tam tersine aynı ailede büyüyüp yetişmiş olan kardeşlerin dahi çok farklı niteliklere sahip olmaları mümkündür. Hal böyle olunca huzur ve esenliğin sağlanabilmesi, birlik ve beraberlik içinde yaşamın ilerleyebilmesi adına farklılıklara saygı göstermek çok önemli bir öneme sahiptir.

 

Peki farklılıklara saygı gösterilmezse ne olur? Bu durum ne gibi sonuçlar doğurur?

 

Her şeyden önce insanların bir arada yaşaması çekilmez bir hal alır ve insanlar arasında yoğun tartışma ve çatışmalar yaşanır. Toplumsal huzur büyük bir sarsıntıya uğrar. Birlik ve beraberlik duyguları köreleceğinden devletin ve milletin gücü sarsıntıya uğrar. Sosyal uyum ve sadakat kalmaz, dostluk duyguları kaybolur ve sadece menfaate yönelik ilişkiler ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir