Felsefenin birey ve topluma kazandırdığı niteliklerden üçer tane yazınız.

Logo

Felsefe hem bireylere hem de bireylerin oluşturduğu geni topluluklar olan toplumlara çok sayıda iyi özellik kazandırır. Bu özellikler sayesinde kuşkusuz daha sağlıklı bir birey ve daha sağlıklı bir toplum modeli mümkün hale gelir. Şimdi felsefenin birey ve topluma ne gibi nitelikler kazandırdığından ve bu niteliklerin ne gibi artılar sağlayacağından beraber bahsedeceğiz. Dilerseniz başlayalım.

Felsefenin bireye kazandırdığı özellikler:

  1. Birey sosyopolitik konularda politikacıların konuşmalarını dinlerken onları sorgulayabilen hale gelir. Bu sayede kendi doğrularını yansıtan politik partiyi bilinçli bir şekilde seçebilme yeteneğine sahip olur.
  2. Birey çevresinde yaşanan olayları eleştirel bir göz ile değerlendirir ve bu gözle aynı zamanda bazı sonuçlarda ve çıkarımlarda da bulunur. Çevresi, genel olarak ülkesi ve dünyası da olabilir, daha yakın çevre olarak düşüneceğimiz ailesi de.
  3. Birey kendi hareketleri konusunda da her zaman eleştireldir ve bu sürekli olarak karakter gelişimi yaşamasını sağlar.

Felsefenin topluma kazandırdığı özellikler:

  1. Felsefe daha sağlıklı bir toplum yapısı oluşturur. Bu toplum yaşadıkları ortamdaki sorunların ayırdında olur.
  2. Toplum her zaman gelişime, yeniliğe, ilerlemeye açık olur ve bu sayede asla geride kalmış bir toplum haline gelmez.
  3. Toplumdaki suç oranları gelişmiş analitik düşünme felsefesi sayesinde çok düşer, bu da daha huzurlu ve güvenli bir toplum oluşturur.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER