Bir filozof, insanların giyinmesi için hayvan kürklerinin kullanılıp kullanılmaması tartışmalarına nasıl katkıda bulunur?

Logo

Filozoflar, sanıldıklarının aksine sadece teori dünyası dâhilinde değil pratikler dünyası dahilinde de kullanılabilecek fikir ve düşünceler zincirleri üretirler. Filozofların matematik düzleminde sundukları bir önerme, onların pratik yaşamların saat kaçta uyuyup uyanacaklarını, neler yiyip neler yemeyeceklerini etkileyebilir. Çünkü yaşamdaki seçim ve tercihlerimiz belli bir felsefi arka planı içerir ya da içermek zorundadır.

 

İnsanların giymesi için kürk kullanımı, insanların dış görüntülerinin ya da ısınma ihtiyaçlarının hayvanların canlarından daha değerli olduğu kabulü karşılığında gerçekleştirilir. Öyle ki bu eyleme göre kolaylıkla ısınmak için bir hayvanı kırkabilir, doymak için bir hayvanı kesip yiyebilirsiniz. Bu da nihayetinde insanın biricik olduğu felsefe dünyalarına meyil etmenizi sağlar. Eğer bir filozof bu fikirde değilse, örneğin insanın ihtiyaçlarının hayvanların canlarından daha önemli olmadığı bir etik dünyayı savunuyorsa, kürk kullanımı hakkında da bu filozofun söyleyeceği bir şeyler var demektir. Bu filozof çok yüksek bir ihtimalle kürk kullanımına karşı çıkacak ve insanların ihtiyaçlarından hayvanların canlarının sorumlu tutulmasından rahatsız olacaktır. Tam da bu noktada bir filozofun böyle güncel ve herkesi ilgilendiren mesele ile ilgili söyleyebileceği, katkıda bulunabileceği çok şey vardır. Filozoflar çünkü alt soyut düzlemdeki kavramlar ve metodolojiler ile değil aynı zamanda pratik ve spontane gelişimler için de teorilerin üretirler.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER