Filozof ile sanatçı arasındaki benzerlikler

Filozof ile sanatçı arasındaki benzerlikleri örnekleyerek açıklayınız.

Sanatçı ile filozof arasında birçok benzerlik bulunmaktadır. Bunlardan en belirgini ise, hayata doğaya, olaylara, evrene ve yaşanılan her ana sadece kendi düşüncelerinin ön plana çıkarılmasıdır. Sanatçı ve filozof başkalarından etkilenmez ve kendi duygu ve düşüncelerini çekinmeden ortaya atar. Hatta bunu çoğu zaman içlerindeki bastıramadıkları yoğun duygularla yaparlar.

 

Filozof ve sanatçıların sorgulayıcı ve şu anda olmayan ama ileride olabilecek olayların varsayımlarını şimdiden görmeleri de aralarındaki benzerliklerden biri olarak söylenebilir. Sanatçı, doğayı, evreni ve insanı kendi ruh dünyasının derinliklerindeki hislerle sanat eserine yansıtır, filozofta yine aynı şekilde, doğayı, evreni ve insanı sorgulayarak, daha önce sorulmamış soruları sorarak veya sorulmuş ama sorulara yanıt alınamamış sorular üzerinde durur.

 

Kısaca diyebilir ki; sanatçı ve filozof özgür ruhlu insanlardır. Görüşlerini ve inandıkları her şeyi kimseden çekinmeden kendi doğruları üzerinden asla taviz vermeden savunan ve savunmaya devam iki kişidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir