Findik yetiştiriciliği ve bununla ilgili ekonomik faaliyetler dışında Karadeniz’e kıyısı olan illerimizde yürütülen başka hangi ekonomik faaliyetleri biliyorsunuz?

Findik yetiştiriciliği ve bununla ilgili ekonomik faaliyetler dışında Karadeniz’e kıyısı olan illerimizde yürütülen başka hangi ekonomik faaliyetleri biliyorsunuz?

Karadeniz ülkemizin en verimli topraklarına sahip olmasının yanı sıra fındık üretimi bakımından oldukça ideal bir bölge olarak değerlendirilmektedir. Özellikle Doğu Karadeniz Bölümü kapsamında fındık ve çay gibi bitkilerin Dünya çapında en kaliteli mahsulleri sağlanabilmektedir. Doğu Karadeniz içerisinde var olan Rize, Giresun ve Trabzon şehirleri için önemli tarım ürünleri olarak değerlendirilmektedir. Bunun yanı sıra Karadeniz içerisinde farklı farklı tarım ve sanayi bölgeleri de bulunmaktadır.

 

Karadeniz kapsamında ciddi anlamda balıkçılık faaliyetleri yürütülmektedir. Karadeniz’deki balık cinslerinin farklılığından kaynaklı olarak burada bulunan deniz mahsulleri türlerine olabildiğince rağbet olmasından dolayı da bu bölgenin öne çıkan ekonomik faaliyetleri içerisinde de yer almaktadır. Hamsi ve palamut gibi balık türlerinin her yıl revaçta olmasını sağlayan Karadeniz Bölgesi balıkçılarının sezon içerisinde bu hareketliliği ortaya koymaları ile beraber önemli bir çalışma içerisinde olmaları durumu da söz konusu olabilmektedir.

 

Karadeniz Bölgesi kapsamında önemli bir sanayiye dayalı ekonomik faaliyet olarak demir çelik tesisleri görülebilmektedir. Karabük ve Zonguldak Ereğli bölgelerinde bulunan demir çelik fabrikaları; taş kömürü madeninin burada çıkarılmasından dolayı kurulan sanayi bölgeleridir. Hammadde ihtiyacının kolaylıkla karşılanmasından ve liman kenti olmalarından dolayı da Karabük ve Zonguldak Ereğli noktalarında da ekonomik faaliyetler arasında da yer alabilmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER