Yaşadığınız yerin bağlı olduğu ilin yer şekilleri ve nüfusu ile ilgili genel özellikleri nelerdir?

Yaşadığınız yerin bağlı olduğu ilin yer şekilleri ve nüfusu ile ilgili genel özellikleri nelerdir?

Türkiye baz alındığında nüfus yoğunluğunun değişken bir rakam dizisi olabildiğini görebilmek mümkün olan bir durum olarak ifade edilmektedir. Türkiye içerisinde var olan nüfus yoğunluğu farklı farklı kriterler doğrultusunda da ortaya çıkan bir öge olarak da değerlendirilmektedir. Yer şekillerinden sanayi bölgelerine kadar bu yerleşim biçimleri arasında önemli unsurlar olarak kabul görmektedir. Su kaynaklarına yakın olan ve dağlık olarak söz edilmeyen bölgelerine daha fazla yerleşim alanı olabilmesinden ötürü de bu etkenlerin insan yaşantısında ne kadar ideal bir konumda olduğu da görülebilmektedir.

 

Son zamanlarda kentsel alanların kırsal bölgelere olan yerleşim oranında gözle görülür bir artış da saptanabilmektedir. Köy gibi yerleşim noktalarında hayatın zorluklarını daha farklı bir biçimde hissedecek ve imkanlardan yararlanamayacak olan insanların kente olan göçlerinde son zamanlarda daha da fazla artış görülebilmektedir. Kentte aynı zamanda da iş olanaklarının daha aktif olmasından dolayı kırsal kesimde yaşayan insanların bu şekilde bir tercih yaptıkları da görülebilmektedir.

 

Yer şekilleri bakımından da yüksek dağlara sahip olan alanlarda gerek iklim koşulları gerekse de hayat şartlarından dolayı pek fazla kişinin ikamet ettiği görülememektedir. Yer şekillerinin yüksek olarak değerlendirilmesinden ve su kaynaklarının sınırlı olmasından dolayı da dağınık bir yerleşim görebilme durumu da söz konusu olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir