Fiziksel aktivite ile sağlık arasında nasıl bir ilişki vardır?

İnsan vücudu kas ve kas dokularından meydana gelmektedir. Sağlığın daha iyi olması ve korunması adına vücut belli aktivitelerde bulunmalı. Vücutta bulunan yağ, karbonhidrat ve protein oranı bilinmelidir. Bu nedenle kişi belli kas gruplarını ve yapılarını günlük olarak mutlaka çalıştırmalıdır. Hareket kabiliyetimizin artması ve enerji düzeyimizdeki artışlar için fazla kilo ve hareketsizlikten uzak durmalıyız.

 

Fiziksel aktiviteler de bulunmak aynı zamanda kronik olan rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Akciğer potansiyelini arttıran spor ve fiziksel aktiviteler beyne daha fazla oksijen gitmesine yardımcı olur. Ve beynin daha dinç olmasına olanak sağlar. Yani fiziksel aktivite yapan bir insanın zihinsel ve bedensel enerjisi arttığı için daha sağlıklı bir hayatı olur. Kişi fiziksel aktiviteler yaptığı için sosyal ve psikolojik açıdan da güçlü bir karakter olacaktır.

 

Yemek yedikten yarım saat yürüyüşler gibi aktiviteler sindirim sisteminin sağlığı için önerilir. Yediğimiz besinlerden kaynaklanan enerjinin günlük hayatta belli düzeyde harcamamız gerekir. Eğer vücudumuzdaki enerjiyi atamazsak gece uyumakta zorluk çekme uyku düzensizliği veya kâbus görme gibi olumsuz sonuçlar elde ederiz. İleri ki yaşlarda oluşması mümkün olan kas yapısında bozulmalar meydana gelmeyecektir.

Kişinin bedensel aktiviteler yapması kendine olan sevgi ve saygısını arttırıp daha mutlu bir insan olacaktır. Dış görüşünün verdiği özgüvenle daha sağlıklı olacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER