Yeterli ve dengeli beslenme neden önemlidir?

Vücudumuz için kullandığımız her şey önemlidir. Kullandığımız bir krem belki diş macunu yediğimiz bir çikolata… Ve vücudumuzun enerjiyi temin ettiği besinler. Yediğimiz ve besin olarak kullandığımız her şey sağlık hayatımıza olumlu veya olumsuz şekilde yansır. Vücudun alması gereken inorganik organik maddeler besinler içerisinde yer alır. Yeteri miktarda besin alınamadığı zaman çocuklarda büyümenin durması yetişkinlerde kaslarda erime meydana gelir. Yeterli ve dengeli beslenme le vücudumuza yeteri düzeyde vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağ alırız. Bütün besinlerden az miktarda her gün tüketmeliyiz. Çünkü vücut bütün besin türlerini farklı yerlerde kullanır. Fakat aldığımız sağlık besinleri kullanırken beli bir düzen ve zaman dilimi içerisinde tüketmemiz gerek.

 

Besinlerin taze ve sağlıklı şekilde tüketilmesi sağlığımız için iyidir. Aynı zamanda belli öğünler de belli miktarda kullanmak sindirim sistemi ve mide bağırsak gibi organların sağlığı için tercih edilmelidir. Yeterli miktarda ve dengeli beslenen kişilerde;

  • Sağlıklı ve bakımlı görünüş: kişi yeteri kadar aldığı vitamin ve mineraller sayesinde sağlıklı bir cilde sağlıklı bir diş eti ve dişlere sağlıklı bir ten rengine canlı saçlara ve gözlere sahip olur. Bu da sosyal hayatımız için ve dış görünüşümüz için önemlidir.

 

  • Sağlam bir vücuda: dengeli beslenen kişi fazla ve gereksiz olan besinleri tüketmez ve bu vücudun daha dinç hareketli olmasını sağlar. Kişinin yeteri kadar besin alması enerji seviyesini arttırırken daha güçlü olmasına olanak sağlar.
  • Zihinsel gelişime katkı sağlar.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER