“Gaye, bugünkü ve yarınki Türk’ün medeniyetini kucaklayacak en güzel ve ahenkli Türkçedir.” sözüyle Atatürk neyi vurgulamak istemiştir?

Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk her zaman olduğu gibi her sözünün doğruluğuyla tam yerinde bir tespit gerçekleştirmiş. Adeta bugünümüze ışık tutuyor. Yüce Türk ulusunu böylesine mukaddes bir emanetle şereflendirmesi medeniyetimiz için çok büyük bir hediyedir. Ona ne kadar teşekkür etsek az olacaktır. Türkçe bizimdir.

Sözünde bahsi geçen konu ise hem o zaman ki hem de şimdilerde ki ulusumuzun a dan z ye her kesimin bizi biz olarak bir arada tutmasını sağlayan Türkçeyi konuşması ve koruması gerekliliğidir. Biz büyük bir medeniyetin evlatlarıyız. Tarihimizle ve gelecek vadeden projelerimizle bunu kanıtlıyor düşmanımızın bile saygısını hak ediyoruz. Bu kıskanılan birlikteliği sağlam ayaklar üzerine oturtan temelleri yine Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları atmıştır. Bizlere kuru kuruya şükranlarımızı sunmak yerine bir vazife daha düşmektedir. Buda sözden anlamamız gerektiği gibi ahenkli Türkçe’yi korumakla mümkündür.

 

Bizlerin oluşan bu güzel dilimizi kullanmamız yetmez. Kelimelerin yerine yabancı cümleleri sokmamaya gayret göstermeliyiz. Evet yabancı dilde öğrenmeli konuşmalıyız ancak Türkçe mize zarar gelmesine engel olmalıyız. Bu Ulu Önderin bahsettiği gibi medeniyetimizin sürekliliği için gereklidir. Yoksa Türkçemiz zarar görürse toplumu bir arada tutan temel taşlar bir bir düşer. Geriye de bir şey kalmaz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER