Yalnız taş duvar olmaz. atasözünü açıklayınız

“Yalnız taş duvar olmaz.” atasözünü açıklayınız

Şöyle ki yaşantımızın çoğu yerinde zorluklarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Kimi zaman kendimiz halletmeye çalışıyor kimi zaman yardıma ihtiyaç duyuyoruz. Aslında halledebildiğimiz işler bile birinin yardımı ile daha rahat oluyor. Bu küçük bir örnekti. Aslında konu büyük.

Evet bizler kabul etsek de etmesek de tek başına bir hiçiz. Beraber var olduğumuz sürece büyüyecek birlikte olduğumuz sürece büyük kalacağız.

Ülkemizde aslında hiçbir ayrım gözetmeksizin yaşayan kardeş halkları sadece ayırmak adına iç savaş çıkarmaya çalışıyorlar. Türk, Kürt, Laz, Çerkez.. Bizler hep birlikte olduğumuz için aslında yıkılmıyoruz. Yalnız kalmamızı istiyor olabilirler. Bizi böyle yeneceklerini düşünüyorlardır. Ancak bizim içimizde bir kavga olmadığını bilmiyorlar. Eli silahlı birkaç kendini bilmezi bir grup halkı temsil ettiğini sanıyorlar. Hayır durum öyle değil. Biz birbirimizi yıllar boyunca tanımış birlikte büyümüş ve yetişmiş kardeşler olarak görüyoruz.

Yıllar önce de Çanakkale de, Kurtuluş savaşında denemediler mi ? Bize tarihimizi de kimliğimizi de unutturamazlar. Biz yalnız değiliz. Yalnız olan onlar. Hem çıkan üç beş oyunlar kardeşler arasında huzursuzluğa neden olmuş olabilir ama iki kardeş tartıştı kavga etti diye aile dağılmaz. Aile içi meseleler aile içinde kalır dışarıda da tartışılmaz konuşulmaz. Kol kırılır yen içinde kalır. Kısacası biz birlikte olduğumuz için güçlü Türkiye. Öyle olmaya da devam edecek.

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER