Geçmişten günümüze insan faaliyetleri için büyük önem arz eden toprak, belirli şartlarda yenilenebilen sınırlı bir kaynaktır. Bu kaynağı koruma adına neler yapılabileceğini açıklayınız.

Geçmişten günümüze insan faaliyetleri için büyük önem arz eden toprak, belirli şartlarda yenilenebilen sınırlı bir kaynaktır. Bu kaynağı koruma adına neler yapılabileceğini açıklayınız.

 

Toprak, insan varlığının yaşamını idame ettirebilmesi adına en çok ihtiyaç duyduğu cansız varlıklardan bir tanesidir. Doğanın canlılığını sürdürebilmesi adına oldukça önemli bir denge unsuru olan toprak pek çok canlının yaşam alanı olduğu gibi insanların da beşeri faktörleri yerine getirmek adına işledikleri ve besin elde ettikleri bir unsurdur. Toprağın özelliklerinin değişmesi içerisindeki canlılığın da değişimine sebep olmaktadır. Ekosistemlerin oluşması, biyolojik çeşitliliğin korunması ve yeryüzü şekillerinin oluşumlarının hepsi toprağa başlı sebepler olmak ile birlikte toprak doğal denge oluşumu ve bu oluşumun korunabilmesini sağlayan bir unsurdur.

 

Toprağın kendini kısmi olarak yenileyebilme özellikleri mevcut olmak ile birlikte özellikle insanlık adına önemli bir yerde bulunan toprağın korunması oldukça önemlidir. Toprağı korumak için insanların yapmaları gereken bazı faaliyetler bulunmaktadır. Topraklar üzerinde tarım faaliyetlerinin düzenli olarak yapılması, tarım yapılacak alanlarda toprağın iyi analiz edilerek yanlış ilaçlama ve gübrelemeye maruz bırakılmaması gerekmektedir. Bitki örtüsüne zarar vermemeli ve anız yakmak gibi toprağın doğal dengesini bozacak faaliyetlerden uzak durmalıyız. Bununla birlikte toprağın gücünü kaybetmemesi adına ormanların tahrip olmasına önlemler almalı ve ağaçlandırmalar yaparak toprakların yok olmasına engel olmamız gerekmektedir. canlılığı etkileyecek dolaylı ya da doğrudan olabilecek eylemlerden de uzak durulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir