Günlük hayatta hangi ulaşım araçlarını kullanıyorsunuz? Kullandığınız ulaşım araçlarını tercih etmenizin sebepleri nelerdir?

Günlük hayatta hangi ulaşım araçlarını kullanıyorsunuz? Kullandığınız ulaşım araçlarını tercih etmenizin sebepleri nelerdir?

 

Dünya genelinde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte daha çok insanı daha kısa sürede bir yerden başka bir yere ulaştırmakta olan toplu taşıma araçları genellikle metro, otobüs, dolmuş, metrobüs gibi araçlardır. Toplu taşıma araçları daha çok insana hizmet vermesinin yanı sıra şehir içerisinde belirlenmiş olan duraklardan hareket ederek daha çok insanı taşımaktadır. toplu taşıma araçlarının kullanımının faydaları bireysel otomobillerden daha az yakıt kullanarak daha tasarruflu olmalarının yanı toplu taşıma araçlarının tercih edilmesi ile özel araç kullanımı azalacağı gibi doğaya salınan zehirli gazlar da azalarak doğal dengeyi tehdit edici unsurlar azaltılmış olacaktır. Bu noktada bireylerin şehir içerisinde bir yerden başka bir yere gitmek için gerek olmadıkça otomobillerini kullanmamaları ve toplu taşıma araçlarını tercih etmeleri daha doğru olacaktır.

 

Metro ve metrobüsler tren gibi bir sisteme sahip olup şehir içerisinde örülen demir raylar ile yolculuğu sağlamak ile birlikte belirlenen duraklarda yolcularını indirip bindirmektedir. Halk otobüsleri ya da dolmuşlar ise yine şehir içi taşımacılık kurallarınca belirlenmiş olan durak adı verilen yerlerde durma koşulu ile yolcularını indirip bindirmekte olup aracın büyüklüğüne göre yine belirlenmiş kurallar çerçevesinde oturan ve ayakta yolcu sayısını geçmeyecek şekilde şehir içinde seyahat etmektedir. Her toplu taşıma aracının belirli numarası bulunmakta olup sınırlı duraklar arasında seyahati sağlamaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER