Gelecekte hangi mesleği seçmeyi düşünüyorsunuz?

Siz gelecekte hangi mesleği seçmeyi düşünüyorsunuz?  Seçeceğiniz mesleği ve bu mesleğin çalışma koşullarını araştırınız.

 

Meslek seçimi kişinin ileri ki hayatı için çok önemlidir. Yaşam koşullarını mesleğine göre belirler. Mesleğine göre maaşı ve çalışma düzeni vardır. Kişi mesleğe göre bu koşulları belirleyebilir. Ben gelecek hayatım için öğretmenlik mesleğini seçmek istiyorum. Öğrencilerle iç içe olmak bana mutluluk verirdi. Okumayı seviyorum. İnsanlara bilgi aktarmaktan daha güzel ne olabilir ki..  Öğretmenlik mesleğinde bilindiği gibi hafta sonları eğer okulda kurs yoksa tatil olmaktadır. Okul sistemine bağlı olarak öğlenci ve sabahçı vardır. Yani günün belli bir bölümü bana kalacağı için seçme tercihim daha yüksek.

 

Okullarda 2 dönem tatil yapılmaktadır. Sömestr ve yaz tatili olarak adlandırılır. Bu dönemde de öğretmenlerde tatil yapmaktadır. Tatilin belli kısmını okulda işlemleri hallettikten sonra kalan tatil zamanı onlara ait oluyor. Aynı zamanda resmî tatillerde de tatil imkânı olması çok fazla dikkatimi çekmektedir. Çalışma hayatında insanın kendisine de vakit ayırması gerekir. Bu yüzden uygun mesleğin öğretmenlik olduğunu düşünüyorum.

 

Eğitim sürekli gelişen ve insanı daha kültürlü hale getiren bir kavramdır. Öğretmenlik ise çok kutsal bir meslektir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Bir topluluk ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır. Onlardır ki, toplumu gerçek bir ulus haline getirirler.” sözüyle bu mesleğin kutsallığını vurgulamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir