Genellikle kışın koyu, yazın açık renkli kıyafetler tercih edilmesinin sebebi ne olabilir?

Logo

Genellikle kışın koyu, yazın açık renkli kıyafetler tercih edilmesinin sebebi ne olabilir? Düşüncelerinizi sınıfta paylaşınız.

 

İnsan, güneşin ısı ve ışık enerjilerinden yararlanmak için çeşitli yöntemler geliştirmiştir. Güneş enerjisiyle çalışan araç gereçlerden, yaz saati ve kış saati uygulamalarına kadar pek çok şey bunun içindedir. Çoğunlukla kış mevsiminde koyu renkli kıyafetlerin, yaz mevsiminde ise açık renkli kıyafetlerin kullanılması da bu sebepledir. Zira renkler ışığı ya emer ya da yansıtır. Koyu renkte olan kıyafetler güneş ışığını kendine çektiklerinden kış mevsiminde tercih edilir. Çünkü soğuk kış günlerinde olabildiğince güneşin sıcaklığında faydalanmak gerekir. Yazın da tam tersine çok sıcak olduğundan güneşin yakıcı sıcaklığını olabildiğince bedenimizden uzaklaştırmak isteriz. Açık renk kıyafetler de koyu renklilerin aksine güneş ışığını emmek yerine yansıttığı için yaz aylarında tercih edilmektedir.

 

Kıyafet seçiminde ve hatta modanın belirlenmesinde bu tür pratik faydalar göz önünde tutulmaktadır. Zira insan kışın soğuktan mümkün olduğunca korunmak isterken yazın da sıcaktan olabildiğince kaçınmayı amaçlar. Böylece kıyafetlerin kalınlık ve inceliğinin yanında renkler de önem kazanır. Yani yaz aylarında giyilen bir kıyafet ne kadar açık renkliyse güneş ışığını o kadar yansıtacak ve sıcağı daha az hissettirecek, serin tutacaktır. Kışın da koyu renkler, özellikle siyah, ışığı daha çok emip daha az yansıttığından daha sıcak tutacaktır. Bu nedenle yazın açık, kışın koyu renkler daha çok tercih edilir. Kısaca kıyafetlerin kalınlığından, rengine ve hatta desenine kadar belirleyici olan faktör, gereksinimlerdir. İnsanlar doğanın dengesine ayak uydurabilmek için bu tür önlemler almıştır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER