Ev atıklarından plastik, teneke ve kâğıt gibi maddelerin geri dönüşümlerinin sağlanmasının önemi

Logo

Ev atıklarından plastik, teneke ve kâğıt gibi maddelerin geri dönüşümlerinin sağlanmasının önemini açıklayınız.

 

Atık, kullanım sonrası atılan, artık işlevini tamamlamış tüm maddelere verilen isimdir. Geri dönüşüm de bu atıklardan kimyasal, fiziksel veya biyokimyasal metotlarla kullanılabilecek başka eşyalara ya da enerjiye evrilmesi için kullanılan bir kavramdır. Gelişmiş ülkeler geri dönüşümün yararını erken fark ederek bunu sistematik hale getirmiştir. Geri dönüşüm, fabrika bazında olabildiği gibi, evsel atıklarla da gerçekleştirilebilmektedir. Evlerde kullanıldıktan sonra çöp diye atılan; teneke, cam, kağıt, plastik gibi maddeler dönüştürülebilir.

 

Doğal kaynaklar bitip tükenmez değildir. Dikkatli olunmazsa bu kaynaklar bir gün yitecek ve insanoğlu büyük sıkıntılarla yüz yüze gelecektir. Kaynak israfını önlemek için de geri dönüşüm teknolojisi geliştirilmiş ve tasarruf edilmeye çalışılmıştır. Bir parçası olduğumuz doğaya, borçlu olduğumuz bazı şeyler vardır. Doğal kaynakların doğru kullanımı ve sömürülmemesi bunlardan en önemlisidir. Büyük küçük denmeden geri dönüşüme katlı sağlamak önemlidir. Çünkü;

 

  • Doğal kaynaklar gelecek nesiller de düşünülerek harcanır.
  • Çevre kirliliği azalmış olur.
  • Enerji tasarrufu yapılarak daha temiz bir çevrede yaşama imkanı bulunur.
  • Atıklar miktar olarak azalacağından çöp işlemleri kolaylaşır.
  • Geri dönüşümle birlikte ülke ekonomisine de katkı yapılır.

 

Geri dönüşüm geleceğe yapılan mühim bir yatırımdır. Çevreye duyarlı olan herkesin geri dönüşümü desteklemesi gerekmektedir. Ev atıklarının dönüşümü de bu bağlamda önem kazanır. Bu maddeler, türlerine göre ayrılarak sokaklarda veya bazı işletmelerde bulunan geri dönüşüm kutularına atılmalıdır. Geri dönüşümü yapılabilen atıkların ayrı bir yerlerde toplanması işleri kolaylaştıracağından bu adımın atlanmaması yararlıdır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER