Gerard Mercator’un Haritacılığa Olan Katkılarını

Günümüzde Yaygın Olarak Kullanılan Merkator Projeksiyon’un Mucidi Gerard Mercator’un (Gerard Merkator) Haritacılığa Olan Katkılarını Araştırınız.

Geçmişten günümüze kadar gelen süreç içerisinde Coğrafya bilimine yansıyan ışıklar nedeniyle Coğrafya bilimi hızla gelişmekte ve ilerlemektedir. Coğrafya’ya yansıyan ışıklardan asıl kastımız sizin de tahmin ettiğiniz gibi bu bilimi önemseyen, bilimin gelişmesi için elinden geleni yapan isimlerdir. Bu isimler arasında başarılı bilim adamı Gerard Mercator da yer almaktadır. Merkator Projeksiyonunun mucidi olarak bilinen Gerard Mercator, yaptığı projeksiyonla birçok katkı sağlamıştır. Haritacılığın gelişmesinde önemli etkide bulunan Merkator Projeksiyonunun katkıları saymakla bitmemektedir. Bu zamana kadar Mercator gibi birçok bilim adamı projeksiyon mucidi yapmıştır ancak; günümüzde hala etkisini yitirmeyen projeksiyonun mucidi Merkator olarak bilinmektedir.

Merkator Projeksiyonunun Katkıları Nelerdir?

Gerard Mercator’un yaptığı projeksiyondan söz etmeye başlamadan önce Mercator’dan bahsedelim. 1512 yılında Belçika’da doğan başarılı bilim adamının asıl ismi; Gerard de Kremer olarak bilinmektedir. Belçika’nın Flandre toprağında yaşama gözlerini aça Mercator, hem Coğrafyacı, hem de Kartografyacı kimliğiyle ölene kadar birçok çalışmaya katkı sağlamıştır. Almanya sınır topraklarından biri olan Duisburg’da vefat eden Marcator, öldüğü zaman takvimler 1594 yılını gösteriyordu. Ancak ölmeden önce yaptığı Merkator projeksiyonunun katkıları hala kullanılmakta ve konuşulmaktadır.

  • Bir yerin konumunu ifade etme yani; günümüzde navigasyon tarifi olarak bilinen işlemler için enlem ve boylamlar gerekiyordu. Merkator projeksiyonunda hem enlem, hem de boylam vardı.
  • Yapılan o zamanki projeksiyon günümüzde hala kullanılmaya devam etmektedir.
  • Dünya’nın yapısı ve içerisindeki oluşumların bir düzlemde yansıma bulması için önemli katkı sağlamıştır.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER