Günlük Hayatınızda Gitmek İstediğiniz Bir Yeri Bulmak Veya Bu Yer Hakkında Bilgi Almak İçin Nasıl Bir Yöntem İzlersiniz?

Günlük hayatımız içerisinde birçok noktaya gideriz ya da gittiğimiz yere farklı bir arkadaşımızı, aile üyemizi,  tanıdığımızı çağırabiliriz. Bu durumlarda birçok sorunla karşılaştığımız da çok olmuştur. Konum kavramı belki de teknolojinin gelişmesi sonucunda günlük zaman dilimi içerisinde en sık kullandığımız kavramlar arasında yer almaya başladı. Coğrafya biliminde uzun yıllardan beri işlenen mutlak konum ve göreceli konum kavramları artık günlük zamanda daha net bir şekilde kullanılır hal aldı.

Mutlak Konum ve Göreceli Konum ile Gidilmesi Gereken Yere Ulaşma Nasıl Gerçekleşir?

Gideceğiniz yeri bulmak ya da gideceğiniz yer hakkında bilgi almak için hem mutlak, hem de göreceli konum tercih edilmektedir. Öncelikle tanımlama yapacak olursak; Mutlak konum; bir yeri meridyen, paralel ve koordinatları ile coğrafi olarak tarif etmeye verilen isimdir. Göreceli konum ise; bir yeri yanındaki ve içerisinde bulundurduğu özelliklere göre, tarif etmektir. Mutlak olarak yapıla tarifte nicel bir anlatım söz konusuyken; göreceli olarak yapılan tarifte nitel anlatım ifade edilir. Tüm bu özelliklerden yola çıkarak WhatsApp’tan konum atmasını söylediğimiz arkadaşımız konum attığı zaman mutlak konum da tercih edilebilir, göreceli konum da. Ancak bir yeri bulmak istediğinizde tercihiniz arkadaşınızdan sözlü olarak ifade etmesiyse; size bulunduğu yerin çevresinde yer alan mağaza, dükkan, kişi ya da kurumları söyleyerek tarif yapar. Böylece tercihinizi göreceliden yana seçmiş olursunuz. Mutlak konum ve göreceli konum yer bulma ve bilgi alma konusunda tercih edilebilir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER