Gıda zehirlenmelerinde ilk yardım uygulamalarını anlatınız.

Gıda zehirlenmelerinde ilk yardım uygulamalarını anlatınız.

 

Her yıl, rapor edilmeyen vakaları içermeyen 500.000’den fazla gıda zehirlenmesi vakası bulunmaktadır. Salmonella en ölümcül gıda zehirlenmesidir.

 

Belirtileri

Semptomlar enfeksiyondan yaklaşık 5- 72 saat sonra gelişebilir. Bulantı ve kusma meydana gelebilir, kişinin geçmiş günlerde ne yediğini hatırlaması, zehirlenme durumunun teşhis edilmesine yardımcı olabilir. Sebzeler, meyveler, kabuklu yemişler ve meyve çekirdekleri az pişmiş et ürünleri ve alerjik reaksiyon gösterilen besinler genellikle gıda zehirlenmesine sebebiyet verir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine dikkat edin:

 

  • İshal
  • Karın krampları
  • Kusma

 

Yukarıdaki semptomlar mevcut ise panik yapmayın. Norovirüs (ishal ve kusma olan hastalık) gibi enfeksiyonların gıda zehirlenmesi ile ilgisi olmadığını ve birkaç gün içinde bu rahatsızlıkların geçeceğini unutmayın.

 

 

Ne yapmak gerekiyor –  Gıda zehirlenmesi

  • Bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, kişiye uzanıp dinlenmesini söyleyin.
  • Hasta olduklarında kullanmaları için yanlarında bulunduracakları sürahi ya da büyük şişe su verin.
  • Sadece düzenli küçük yudumlar halinde su içecek olsalar bile bu vücut için çok iyi olacaktır, kişiyi olabildiğince fazla su içmeye teşvik edin. İshal varsa; ishal ile atılan suyun geri alınması için su içmeleri daha da önemlidir. Tuzlu patates muz gibi besinler tüketmeliler, kaybettikleri tuz ve diğer minerallerin yerinin doldurulması için önemlidir.

 

Eğer kusma ve ishal 3 gündür devam ederse 112’yi arayarak yardım isteyin veya doktorunuza danışın.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER