Göbeklitepe, Çatalhöyük ve Çayönü merkezlerinin insanlık tarihine etkileri nelerdir?

Logo

Göbeklitepe, Şanlıurfa il sınırları içinde bulunur. Bilinen ilk tapınaktır. Dünya üstünde bilinen ilk tapınak olması ile eşsiz mimari izler taşıması kültürel bir zenginliktir. Uluslararası bir zenginlik olduğunun kanıtı ise UNESCO tarafından listeye alınması ile sağlanmıştır. İnsanlığa dair en eski izler ve insanlık tarihinde tapınakların nasıl oluştuğuna dair izler taşıması insanlık tarihini derinden etkilemiştir.

Çayönü ise 18 netolitik katmandan oluşması ile o döneme ait kalıntılar ile karşımıza çıkmıştır. Bilinen en eski yapıt olduğu anlaşıldığı günden bu yana UNESCO tarafından miras listesine dahil edilmiştir. İnsanlık tarihinin az bilinen dönemi olan neolitik döneme dair izler taşıması ile o döneme dair analizler ve arkeolojik araştırmalar yapılması için eşsiz bir bölgedir. İnsanlık tarihine ışık tutması ile tarihi ve araştırmacıları etkilemiştir.
Çatalhöyük ise Ortadoğu ve Anadolu’nun neolitik dönemini aydınlatır. İki höyükten oluşmuştur. Antik çağlara dair izler taşımaktadır. Köy hayatından kent hayatına geçiş için kalıntılar taşımaktadır. Bu yönüyle insanlık tarihinde önemli bir dönüm noktasına sahiptir ve tarihin oluşumunu etkileyen yerleşim yerlerindendir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER