Gün boyunca yapılan fiziksel aktiviteleri söyleyerek bunların sağlığa olan katkılarını sıralayınız.

Gün boyunca yapılan fiziksel aktiviteleri söyleyerek bunların sağlığa olan katkılarını sıralayınız.

 

Fiziksel aktiviteyi düzenli olarak yapmak, genel sağlık ve zindeliği geliştirmeye yardımcı olur ve birçok kronik hastalığın riskini azaltır.

  1. SAĞLIK: Dünya Sağlık Derneği, “Sağlık, tam bir fiziksel, zihinsel ve sosyal refah halidir ve yalnızca hastalık ya da sakatlığın olmaması değildir” olarak tanımlar.
  2. SAĞLIKLA İLGİLİ UYUMLULUK: Amerikan Spor Hekimliği Akademisi, sağlıkla ilgili uygunluğu, halihazırda sahip olduğu veya çalıştığı nitelikler olarak tanımlar. Bu, fiziksel aktivite aracılığıyla gelişir ve günlük işlevin performansında, yorgunluk ve yorgunluk olmadan yardımcı olur.
  3. KRONİK HASTALIKLAR: Günlük yaşamı etkileyen, yaşam süresini ve ömrünü azaltan bir durumdur. Bazı örnekler kanser, kalp hastalığı, diyabet ve Alzheimer hastalığını içerir.

 

   Fiziksel Aktivitenin Faydaları

  • Kardiyovasküler hastalık, tip II diyabet, bazı kanserler ve diğer kronik sağlık koşulları için azaltılmış risk
  • Kilo kontrolüne yardım
  • Kemikleri ve kasları güçlendirir
  • Ruh sağlığını, ruh halini ve enerji seviyesini artırır
  • Daha kaliteli yaşam

Aerobik fiziksel aktivite, kalbinizin normalden daha hızlı atmasını sağlar. Zamanla, düzenli aerobik aktivite yaparak kalbinizi ve akciğerinizi güçlendirebilirsiniz. Kas güçlendirici aktiviteler, kaslarınızın gücünü, gücünü ve dayanıklılığını artırır. Şınav ve mekik çekmek, ağırlık kaldırmak, merdiven çıkmak ve bahçede kazı yapmak kas güçlendirici aktivitelere örnektir. Kemik güçlendirici aktivitelerle, ayaklarınız, bacaklarınız veya kollarınız vücudunuzun ağırlığını destekler ve kaslarınız kemiklerinizi zorlar. Bu kemiklerinizin güçlü olmasına yardımcı olur. Koşma, yürüme, ip atlama ve ağırlık kaldırma, kemik güçlendirici faaliyetlerin örnekleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir