Atatürk’ü hiç tanımayan birine, Atatürk’ü nasıl tanıtırsınız?

Dünya’nın kuruluşundan bu güne birçok dikkat çeken lider ülkelerinin başında durarak, ülkelerinin kaderini değiştirmiş olurken, Atatürk gibi ülkesini farklı bir boyuta taşıyan ve dönüştüren hiç olmamıştır. Bunun en büyük sebebi ise Atatürk, yok olmanın eşiğine gelmesine rağmen ülkesini her alanda geliştirmeyi başaran tek liderdir. Açıklayacak olursak eğer, askeri ve idari hatta sosyolojik düzeyde de gelişim gözlenmiş ve kanıtlanmıştır. En önemli husus ise o zaman ki şartlara göre Mustafa Kemal Atatürk’ün elinde bulundurduğu kaynaklar diğer liderlere göre çok daha az ve kıyaslanamayacak durumdaydı.

 

Savaş sırasında istila edilen bir ülkenin mücadelesi sırasında hiç yetkisi olmadığı halde toplumun güvenini kazanmış ve gücünü halkımızdan alarak savaşı kazanması hiç kolay bir durum değil. Sadece karşı da istila kuvvetlerinin olmadığı, ve bununla beraber siyasi gücü elinde bulunduranların da olduğu bir gerçek aslında. Bu saydıklarımız bile böyle bir lideri el üstünde tutmaya yararken, biz yine de birçok önemli devrimlerinden bahsedelim. Atatürk, saltanatı kaldırdı. Bununla kalmayıp Cumhuriyetimizi ilan etti, Hilafeti kaldırdı. Tüm bunlar göz önüne alındığında ise Atatürk’ün ne kadar önemli bir lider olduğu gözler önüne seriliyor.

 

Son olarak ise, Atatürk’ün lider olduğunu şu sözlerle açıklayabiliriz; “Atatürk, Anavartalar Savaşı’nda askerin komutanıyken bile en ön safta ilerlemiştir.” bu sözden yola çıkarak bir liderin komutan olduğu halde askerlerinden kendini farksız görecek kadar alçak gönüllü ve cesur olduğu ifade edilmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER