Güneş, hidroelektrik, rüzgar ve jeotermal kaynakların elektrik üretimine yönelik oransal artışı ülke ekonomisini nasıl etkiler?

Ülkelerin doğal kaynak bakımından zengin olmaları onlara pek çok yönden olumlu sonuçlar doğurmasının yanı sıra doğal kaynak bakımından zengin olup aynı zamanda sermayesi bulunan ülkeler bu doğal kaynakları etkin bir şekilde çıkararak gerek kendi ülkelerinde kullanmakta olup gerek ise başka ülkelere satarak kendilerine bir gelir kaynağı oluşturmaktadırlar. Günümüzde pek çok ülke doğal kaynak bakımından zengin olan ve bu doğal kaynakları çıkarabilecek sermayeye sahip olmayan ülkelere hizmet götürerek hem bu doğal kaynakları kullanmakta olup hem de teknolojileri ile başka ülkelerin de bu kaynaklardan yararlanmalarını sağlamaktır.

 

Elektrik tüketimi günümüzde oldukça fazla olup hemen her ülkenin ihtiyaçları arasında yerini almaktadır. Dünya üzerinde bulunan pek çok ülke elektrik üretimlerini doğalgaz, kömür gibi fosil yakıtlar ile karşılamakta olup hem olumsuz gaz salınımları hem de fosil yakıtların doğada kendiliğinden yenilenemeyen doğal kaynaklar olmaları sebebi ile kıt kaynaklar olarak bilinmektedir. Bu sebeple doğal kaynak kullanarak elektrik üretimi yapılmak istendiğinde pozitif akımlar kullanılması ve güneş, hidroelektrik, rüzgar ve jeotermal kaynaklar vasıtası ile elektrik üretimi yapılması için belirli projeler düzenlenmektedir. Bu gibi kendi kendiliğinden doğada bulunan doğal kaynaklar sayesinde elde edilen elektrik ekonomi anlamında hem tasarruf sağlamış olacak hem de ülkenin kalkınmasına yardımcı olacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER