Günlük Hayatta İhtiyaç Duyulan Elektrik Enerjisi Nasıl Üretilmektedir?

Günlük hayatta elektrik enerjisi gerek evlerde gerekse de sanayi bölgelerinde kullanılan temel unsurlar arasında yer almaktadır. Elektrik enerjisini üretmenin birçok yolu mevcut olarak öne çıkan bir unsur olarak değerlendirilmektedir. Termik santrallerde kömürlerin yakılarak değerlendirilmesi sonrasında elektrik enerjisini üretmek mümkündür. Ancak fazlasıyla kirlilik meydana geldiğinden dolayı pek fazla tercih edilmeyen uygulamalardır.

 

Hidroelektrik santrallerde debisi yüksek olan nehirlere kurulan dinamoların aktif olmasından dolayı elektrik üretilmektedir. Genelde barajlarda gerçekleştirilen bu tip enerji üretiminin doğaya herhangi bir zararı da bulunmamaktadır.

Rüzgar enerjisi ile kurulan devasa mekanizmalar aracılığı ile de elektrik üretmek son derecede kolay bir eylemdir. Dönüş sağlayan çarklar ile elektriği depolayarak rüzgarın bol olduğu noktalardan elektrik akımını elde etmek mümkün olmaktadır.

 

Güneş de elektrik üretmek için kullanılan doğal kaynaklar arasında yer almaktadır. Güneş panelleri ile gelen ışınlardan yararlanmak ve bu ışınlardan enerji elde etmek mümkündür. Herhangi bir doğal soruna da yer vermeyecek olan söz konusu üretim projesi her ülkenin son zamanlarda yöneldiği olgular olarak görülmektedir.

Elektrik üretmenin birçok sayıda alternatifi bulunmakta ve bu alternatiflere de her geçen gün yenileri eklenmeye devam etmektedir. İnsanlığın enerji ihtiyacını karşılamak adına ortaya çıkan söz konusu işlemler de ekonomik katkı sağlayacak kadar ucuz bir biçimde gerçekleşmesi ile de ön planda yer almaya devam edecektir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER