Günlük yaşantınızda en çok kullandığınız kimyasal maddenin insan sağlığına ve çevreye olumlu ve olumsuz etkileri

Logo

Günlük yaşantınızda en çok kullandığınız kimyasal maddenin insan sağlığına ve çevreye olumlu ve olumsuz etkilerini araştırarak sınıf ortamında paylaşınız.


Eskiden alışkanlık olarak daha seyrek şekilde temizlik ve banyo yapılırdı ancak günümüzde hayatımız tamamen değişmiş ve neredeyse her gün banyo ve temizlik yapılmaktadır. Bu durumda kimyasallar hayatımızda daha etken bir rol oynamaktadır. Bu kimyasalların bazıları neredeyse hiç zararlı olmazken bazıları insan hayatını olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden bu maddeleri hayatımızdan ne kadar çıkarabilirsek bizim için o kadar faydalı olacaktır. Peki bu kimyasal maddeler nelerdir ve bizlere ne gibi etkileri vardır ?

 

Kozmetik Ürünler : Hemen hemen her evde bulunan şampuan, parfüm, traş losyonu ve krem gibi ürünlerin tamamı kimyasal yollar ile elde edilmektedir. Bu kimyasal maddelerden en önemlisi parabendir ve yıllardır bunun insan sağlığına zararı olup olmadığı tartışılmaktadır. 2004 yılında ABD’de kanser hastaları üzerinde yapılan bir araştırmada her hasta üzerinde paraben tespit edilmiştir. Günümüzde bazı kozmetik firmaları bu kimyasal maddeleri üretim sırasında kullanmamaktadır.

 

Plastik : İnsan sağlığına zararlı olduğu sürekli olarak gündeme gelse de tüm Dünya’da kullanımından vazgeçilmeyen ürünlerin başında plastik gelmektedir. Esneklik özelliğini kazandıran fitalat maddesi direk olarak hormonları etkilemektedir. Az miktarda kullanılmasının fazla zararı olmadığı belirtilirken yüksek dozda maruz kalınmasının doğurganlığı dahi etkilediği bilinmektedir.

 

Antibakteriyel ürünler: Etrafta bulunan mikrop ve virüslerden korunmak amacıyla kullanılan antibakteriyel özelliğe sahip deodorant, diş macunu ve sabun ürünlerinde bulunan triklosan maddesi insan sağlığını direk olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle çocuk kullanıcıların tamamen kesmesi gereken bu maddelerin en aza indirgenmesi herkes için daha faydalı olacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER