Kimya ile ilgili mesleklerde görev yapan kişilerle görüşünüz.

Logo

Kimya ile ilgili mesleklerde görev yapan kişilerle görüşünüz. Mesleki hayatlarında kimya bilimi ile ilgili ne gibi çalışmalar yaptıklarına dair röportaj yapınız. Çalışmanızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

 

Kimya bilimi hayatımızda oldukça önemli bir konumdadır. Bu yüzden de kimya alanında meslekler ortaya çıkmıştır. Bu mesleklere birkaç örnek vermek gerekirse;

 

  • Kimya Teknisyeni: Kimyasal ham madde üretimi, bunun kalite kontrolü ve analizinde arge çalışmaları laboratuvarlarında kimyager ve kimya mühendisleri denetimiyle çalışan kişilere denir.

 

  • Kimyager: Kimya üzerine ileri düzeyde eğitim alan kimya bilimiyle uğraşan kişilerdir. Maddelerin atomik ve moleküler yapısını, kimyasal özelliklerini, yeni maddelerin oluşumunu ve kimyasal analizini oluşturarak laboratuvar çalışmalarını yapan kişilerdir.

 

  • Eczacı : İlaç üretimi, ilaçların geliştirilmesi, ilaç ham maddelerinin elde edilmesi, ilaçların kimyasal ve biyolojik incelenmesi konusunda eğitim alan kişilerdir. Ayrıca doktorlar tarafından yazılan ilaçların hastalara ulaşmasını sağlarlar.

 

  • Kimya Öğretmeni: Milli eğitim bankalığı tarafından eğitimleri onaylanmış, eğitim öğretim programı çerçevesinde kimya bilimi ile ilgili konuları öğrencilerin yaş düzeylerine uygun olarak çeşitli yöntemlerle öğrencilerine eğitim veren kişidir.

 

  • Kimya Mühendisi: Kimya alanı dışında matematik, biyoloji, fizik ve mühendislik bilimleri ile birlikte, endüstriyel, teknolojik ve çevresel problemler açısından çalışmalar sürdüren mühendislik alanıdır.Kimya mühendisleri, kimyasal maddelerin sanayi dallarında ekonomik biçimde, üretilmesi, geliştirilmesi ve işletilmesi ile ilgilenen kişilerdir.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER