Günümüzde mesleki eğitim hangi kurumlarca verilmektedir?

Logo

Günümüzde mesleki eğitim hangi kurumlarca verilmektedir?

 

Mesleki eğitim, bilimsel ve ekonomik büyüklük ihtiva eden üst düzey düşünsel kabiliyet gerektiren iş ve hizmet dallarında alt hizmetlerin yerine getirilebilmesi adına büyük önemi bulunan eğitim kademesidir. Ülkemizde mesleki eğitim Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak ticari ve hukuksal faaliyet yürüten bütün meslek dallarında verilebildiği gibi bir zanaat ifa eden esnaf kuruluşlarında da yerine getirilmektedir.  Bunlar Mesleki ortaöğretim programları ve okulları, Teknik ortaöğretim programları ve okulları, çıraklık ve ustalık eğitimi olarak Milli Eğitim bakanlığı ile özel sektör ve kamu kurumlarının ortaklaşa yürüttüğü eğitim kuruluşlarıdır. Mesleki ve teknik ortaöğretim okulları kendi içerisinde kız ve erkek teknik orta öğretim kurumları veya mesleki orta öğretim kurumları olarak farklı genel müdürlüklerin yönetimi altında hem yaygın hem de örgün eğitim faaliyetlerini yürütmektedir.

 

Orta öğretim kurumlarında başarı durumuna göre yüksek öğretime yönlendirilmeyen öğrencilerin mesleki eğitime katkı sağlaması adına iş hayatına yönlendirilmesiyle çıraklık ve ustalık eğitimi gibi mesleki eğitim dalları da ihtiyaca göre hizmet vermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı kontrolündeki çıraklık eğitim merkezi kurumlarında ifa edilen ustalık ve çıraklık eğitimi işveren ile sermayedar ortaklığının sonucu olarak kurulmuş müesseselerdir.

 

Kamu kuruluşlarının mesleki hizmetlerinin yerine getirilmesi adına yine Milli Eğitim Bakanlığı ile yapmış olduğu ortaklığın sonucu olarak özel sektör sermayeli kurs ve dershaneler Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun olarak yapılan sınavlarla diploma ve sertifika verebilmektedir. Örneğin; sürücü belgesi, iş makinesi operatör sertifikası, on parmak klavye, bilgisayar işletmenliği sertifikası gibi yetkinlik belgeleri Milli Eğitim Bakanlığı destekli özel sektör sermayesi tarafından kurulmuş eğitim kurumlarınca sağlanabilmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER