Hac ile umre arasında yapılışı bakımından farklılıklar nelerdir?

Logo

Hac ile umre arasında yapılışı bakımından farklılıklar nelerdir? Açıklayınız.

 

Hac ve Umre ibadetlerinin her ikisi de kutsal mekanlarda yapıldığı için karıştırılmaktadır. Fakat benzeseler dahi birbirlerinde farklı ibadetlerdir. Hac ve umreyi ayıran en önemli nokta, ibadetlerin yapılış zamanlardır. Hac, Kur’an-ı Kerim’de Bilinen günler olarak geçmektedir. İslam’ın 5 farzından biri olan Hac, Arefe günü ve Kurban Bayramı günlerinde yapılmaktadır. Hicri takvime göre Zilkade, Zilhicce’nin ilk 10 günü ve Şevval aylarında Hac ibadeti tamamlanır. Umre ise Hac’ın yapılması gereken zamanın dışında kalan yılın diğer günlerinde yapılabilir. Hac, maddi durumu yeterli, sağlığı yerinde olan Müslümanlara farzdır, bu durumda olan yapmak zorundadır. Fakat umre ise sünnet bir ibadettir. Yapılışı bakımından Hac ve Umre arasındaki farklılıklar;

 

  • Hac’da şeytan taşlanır ve kurban kesilir fakat umrede şeytan taşlanmaz, kurban kesilmez. Umre yapan kişiler(mutemir) bilgi sahibi olmak için şeytan taşlama yerlerini dilerlerse sadece ziyaret edebilirler.
  • Hacı adayları Arafat’ta ve Müzdelife’de vakfeye durur fakat umre yapan kişinin vakfe yapmasına gerek yoktur.
  • Hac ibadetinde yapılan Veda ve Kudum Tavafı, umrede yapılmaz.
  • Hacı adayları, Cem-i Tadkim ve Cem- Tehir yaparlar fakat umre yapanlarda için böyle bir durum söz konusu değildir.

 

Yani; Birbirine çok benzeyen, günahlardan arınmak için vesile olan Hac ve Umre ibadeti uygulanışları ve yapım zamanları gibi ufak tefek farklılıklar göstermektedir. Durumu müsait olan Müslümanların her iki ibadeti yapmaları büyük hayır ve berekete vesiledir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER