Atatürk’ün Milli Mücadeledeki liderlik özelliğini açıklayınız.

18

Atatürk Millî Mücadele döneminde liderlik yaparak büyük başarılara imza atmıştır. Türk halkını tek çatı altında toplayarak düşmanlara güçlü bir savunmayla karşılık vermiştir. Atatürk’ün iyi bir lider olmasının altında barındırdığı kişilik özellikleri yatıyordu. Zeki, sabırlı ve ileri görüşlü bir insan olması iyi bir lider olmasına katkı sağlayan en önemli özellikleridir. Savaşta pratik, hızlı hareket düşünebilmek ve olasılıkları hesaplayıp buna göre hareket etmek oldukça önemlidir. Atatürk ileri görüşlülüğü sayesinde düşmanların yapabileceği hamleleri düşünür ve önlem alınmasını sağlardı.

 

Savaşlarda zafer kazanmak kadar savaş sonrasında yaşananlar da önemlidir. Atatürk savaş sonrasında elde kalan kısıtlı imkanların verimli bir şekilde kullanılması için elinden geleni yapmıştır. Atatürk’ün planlı ve çalışkan olma özellikleri sayesinde ise savaş sonrasında hızlı bir şekilde toparlanma süreci yaşanmıştır.

 

Millî mücadele zamanlarında Atatürk’ün liderliğinin yanı sıra Türk halkının çabası da büyük önem taşır. Eğer Türk halkı Atatürk’ün arkasında durup düşmana karşı savunma yapmasaydı ülkemiz şu an çok başka bir durumda olurdu. Belki de başka bir ülkenin yönetimi altında yaşıyor olurduk.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER