Hangi Enstrümanı Çalmak İsterdiniz? Neden?

Hangi enstrümanı çalmak isterdiniz? Niçin?

Dinlemekten en çok hoşlandığım enstrümanlardan biri olması dolayısıyla ben en çok saz çalmak isterdim. Gerek yanık türküleri, gerek el hareketleriyle sazı her çalabileni her zaman hayranlıkla izlemişimdir. Eline alanın etrafı büyülediği bu enstrüman çalması oldukça kolay bir enstrümandır.

 

Gerek Aşık Veysel’in, gerek Neşet Ertaş’ın elinden düşürmeden harika türküler söylediği bu enstrümanın sesi tarzı uysun uymasın, her kulağa hoş gelir. Kendini saz şairleri olarak adlandırılan ve Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatına damga vuran şairlerin en sevdiği enstrüman olan sazı çalmak ve hatta türküleri okumak isterdim.

 

Kendimde saza uygun beste yapabilecek potansiyeli göremesem de, bestelenmişleri okumayı ve çalarken gerçekten beğenilmeyi çok isterdim. İleride bununla ilgili kurs almayı çok istiyorum. Biraz para biriktirdikten sonra saz alacağım ve gidebildiğim en yakın zamanda bununla ilgili bir kursa başlayacağım.

 

Bana göre saz çalmak çok özel bir yetenek ve kulağı biraz olsun müzikten anlayan herkesin yapabileceği ve kolay adapte olabileceği bir şey. Bu yüzden bu yeteneğim eğer varsa geliştirmek ve saz çalabilmek istiyorum. Umarım bir gün, gerçekten çok iyi saz çalabilir ve ünlü şairlerin besteledikleri türküleri bir de ben yorumlayabilirim.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER