Müzik Ruhun Gıdasıdır Sözünden Ne Anlıyorsunuz?

“Müzik ruhun gıdasıdır.” sözünden ne anlıyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Müzik olmadan yaşam sağlamak neredeyse imkansızdır. Müzik insanın ruhunu dinginleştiren ve huzursuzluğuna huzur katan mucizevi bir şeydir. Çoğu insan hayatının her köşesinde müzik dinlemekte ve kendini bu şekilde içinde bulunduğu yalnızlıktan kurtarmaktadır.

 

Müzik ruhun gıdasıdır çünkü müzik sayesinde ruhlarımız sakinleşir. Anne karnında kıpır kıpır olan bir bebeğin, annesinin veya babasının sesinden masal dinlediğinde sakinleşmesi bunun en baş örneğidir. Ya da çok sinirlenmiş bir insan, biraz müzik dinlediğinde olanı biteni kısa zamanda unutabilir.

 

Müzik her insanı rahatlatmaktadır. Sınav stresine girmiş bir öğrenci, müzik ile bütün yorgunluğunu attığı gibi daha verimli ders çalışır. Müzik ruhumuza en iyi gelen şeydir.

 

Psikolojik araştırma sonuçları ele alındığında, müzik dinleyen insanın müzik dinlemeyen insandan daha üstün olduğu anlaşılır. Müzik dinleyen insan daha sakindir ve olaylar karşısında ne tepki vermesi gerektiğini çok iyi bilmektedir. Fakat müzikle arası olmayan insanlar için böyle bir durum geçerli değildir, onlar her zaman daha agresif ve sinirli olmaktadırlar. Bununla ilgili psikolojik olarak kanıtlanmış daha bir sürü örnek bulunmaktadır.

 

Ruhumuz hareketlerimizi kontrol etmemizi ve dünyaya karşı bakış açısı kurmamızı sağlayan varlığımızdır. Ruhumuzu beslemek ve bizi her zaman daha narin yapmasını istiyorsak, onu müzik ile beslemeliyiz. Ruh halimiz dinlediğimiz müziğe göre değişir. Bunu şu şekilde analiz etmek de mümkündür; Arabesk veya slow bir müzik dinlendiğinde dertsiz insan bile dertlenir fakat hareketli müzik insanı derdi olsa bile neşelendirecektir. Müzik ile ruhun ilişkisi bu şekilde açıklanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir