Hangi sıklıkla gazete ve dergi okursunuz?

Logo

Hangi sıklıkla gazete ve dergi okursunuz?

 

İnsanlık tarihinin başlangıcından beri yaşanılan olayların paylaşılması ve bu olaylardan haberdar olmak önemli bir iletişim ihtiyacı olmuştur. Bu ihtiyaç doğrultusunda iletişim organları zamanla gelişim göstererek gazeteler ve dergiler olarak evlerimize kadar girmiştir.

 

Gazeteler; siyasi, ekonomik ve kültürel bağlamda toplumu ve toplumu oluşturan insanları ilgilendiren konularda her türlü içeriğinbilgi veya yorum şeklinde verildiği yayın araçlarıdır. Günlük, haftalık veya daha uzun süreli olarak yayımlanabilmektedirler. Güncel yayın organları olarak da adlandırılabilen gazeteler güncel haber verme zorunluluğuna sahiptir. Ülkemizde birçok ulusal ve yerel gazete bulunmaktadır. Bilgi çeşitliliği sayesinde her kesimden okura hitap eden gazeteler uzun yıllar boyu ülkemizde haber ve bilirkişi yorumlarını ilk elden almak isteyen okurların gözdesi olmuştur.

 

Dergiler süreli yayın olarak adlandırılmaktadırlar. Çeşitli konularda bilgi ve yorum paylaşma amacı gütmektedirler. Gazetelerden farkları günlük olarak yayımlanmamalarıdır. Haftalık, iki haftalık veya daha uzun süreli periyodlarda yayımlanan iletişim araçlarıdır. Konularına göre sınıflara ayrılabilirler ve bu okuyucuları arasında seçme şansı doğurabilmektedir. Dergiler resim konusunda da zengin içerikli baskılardır.

 

Gazete ve dergiler uzun yıllar boyu kitlelerin bilgi edinme ve paylaşabilme aracı olmuştur. İnsanlar güncel haberlerden bilgi sahibi olabilmek ve olaylar hakkındaki çeşitli yorumlara başvurabilmek amacıyla gazete ve dergilerden yararlanmaktadırlar. Günlük olarak çıkan gazeteleri takip ederek veya düzenli periyodlardaki dergileri satın alarak gündem hakkındaki merakını giderip kültürel olarak birikim sağlayabilirler. Günümüz teknolojisiyle bu yayın organları e-dergi ve e-gazete formatında okurun kullanımına sunulmaktadır. İnsanlar istedikleri her ortamda gazete ve dergi okuyarak bu kitle iletişim araçlarından yararlanabilmektedirler.

 

Diğer yazılarımız için dershane anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER