Hangi tür katılarda zıt yüklü iyonların etkileşimi vardır?

Logo

Hangi tür katılarda zıt yüklü iyonların etkileşimi vardır?

 

Bazı elementler elektron alışverişi sonrasında eksi veya artı yüklü iyonlar haline dönüşebilir. Bu iyonlardan negatif yüklü olanlar elektron çoğunluğuna sahiptir ve anyon olarak adlandırılırlar. Pozitif yüklü iyonlarda ise proton çoğunluğu hakimdir ve katyon olarak adlandırılırlar. Zıt yüke sahip olan bu iyonlar arasında elektrostatik bir çekim kuvveti oluştuğundan bir araya gelerek bileşik oluştururlar. Bu bileşiklerden katı halde bulunanları iyonik katı olarak adlandırılır. Katı maddeler atomları arasında en az boşluk bulunan haldir. Bu maddelerin belirli şekil ve hacimleri vardır. Bu tür katıların örgü noktalarında iyonlar yer almaktadır ve bir arada kalmalarını bu noktalar sağlamaktadır. İyonik katıların özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 

  • İyonik katının atomlarını bir arada tutan kuvvet içerisinde yer alan pozitif ve negatif yüklerin sahip olduğu elektrostatik çekim kuvvetidir. Bu çekim kuvveti sayesinde bu tür katılar düzgün bir örgü yapısına sahiptir.
  • Bu tür katıların içerisinde yer alan anyon bölgeleri genel olarak katyonlara göre daha fazladır. Anyonların oluşturduğu boşluklara ise katyonlar yerleşmiştir ve bu sayede birbirinden ayrılmadan durabilmektedir.
  • İyonik bileşikler arasındaki güçlü etkileşim sebebiyle bu tür maddeler daha sert bir yapıya sahiptir. Erime ve kaynama noktaları ise yüksektir.
  • İyonik katılar doğal haliyle elektriği iletmezler. Su içerisinde çözünen bu maddelere sulu çözelti adı verilmektedir. Bu haldeyken ise elektriği az da olsa iletebilirler.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER