Katılardan hangisinde tanecikler arasındaki etkileşim en zayıftır?

Logo

Katılardan hangisinde tanecikler arasındaki etkileşim en zayıftır?

 

Yukarıda verilen katılar arasında tanecikler arası etkileşim en zayıf olan element iyottur. Erime ve kaynama noktası düşük olan maddelerin tanecikleri arasındaki etkileşim zayıf olduğundan düşük ısılarda kopması sağlanır ve bu sayede hal değişimi gerçekleşir. 113 derece gibi düşük sıcaklıkta katı halden sıvı hale geçebilen iyot aralarında en düşük etkileşime sahip olan elementtir. Peki bu iyot elementinin özellikleri nelerdir ?

 

Atom numarası 53 olan ve periyodik cetvel üzerinde halojenler adı verilen 7A grubunda yer almaktadır. Klor, flor ve brom gibi elementlerle aynı grupta yer alan iyot, doğada serbest halde bulunmamaktadır. Çoğunlukla deniz suyundan elde edilen tuzun içerisinde yer alan elementin sembolü “I”’dır. Daha çok ilaç sektöründe yararlanılan iyot tuzlarda, gıda katkılarında, boyalarda, antiseptiklerde de kullanılmaktadır. Yaraların mikrop kapmaması ve iyileşmesi amacıyla kullanılan tentürdiyotta da iyot bulunmaktadır. İyot yapısı bakımından iyileştirici ve kan çekici bir özelliğe sahiptir. Tıp alanında kullanılmasının asıl sebebi de budur.

 

Temel Özellikleri:

  • Elementlerin atom numarasına göre sıralandığı periyodik cetvel üzerinde 53 atom numarası dolasıyla halojenler olarak da adlandırılan 7A grubunda yer almaktadır.
  • Genel olarak mor ve koyu bir renge sahip olan iyot elementi, koyu ve gri renge sahip parlak bir yapı olarak da görülebilir.

 

Fiziksel Özellikleri:

  • Doğada fiziksel olarak katı halde bulunan elementin yoğunluğu yaklaşık olarak 5 gramdır.
  • Erime noktası 113,7 derece iken kaynama noktası 184,3 derecedir.
  • Isıtıldığında açığa çıkan gazın burnu tahriş etme gibi bir özelliği bulunmaktadır.
  • Ametal elementler grubunda yer aldığından doğada birçok element ile bileşik oluşturma eğilimine sahiptir. Bu elementler metal veya ametal atomlar grubuna ait olabilir.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER