Hangi tür romanları okumayı tercih ettiğinizi nedenleriyle belirtiniz.

Hangi tür romanları okumayı tercih ettiğinizi nedenleriyle belirtiniz.

 

Klasiklerin okunması gerektiği konusunda hem fikirim edebiyat öğretmenleri ile. Klasiklerin insana katacağı şeyler sıkıcı saatlerden çok daha fazlasıdır ki insan bunu ancak üzerinden geçen zamanla anlayabilir. Anlaşılması zor diye bir eserden vazgeçmek ya da ondan uzak kalmak insanın kendine bir kaçış kapısı aralamasına benzer.

 

Güncel edebiyat eserlerinden tercih ettiğim roman türü ise daha çok dram ve trajedi içeren romanlar. Nedense edebiyatın neşe dolu sözcüklerle hakkını veremeyeceğimizi ve hep içinde bir keder barındırması gerektiğini düşünürüm. İnsanın içinde neşesi kalmaz neşelendiğinde onu bir yol bulup dışarı çıkarır ve gösterir.  Ancak keder insanın içine ince bir örümcek ağı gibi yerleşir her yeri sarar ve kelimeler olmadan onu dışarı çıkarmanın ya da anlatabilmenin imkânı yoktur.

 

Bir romanı okumaya başlamadan dikkat ettiğim bir diğer noktada eseri var eden yazarın kim olduğudur.  Kendi hayatına bir şey katamayan birinin eserinin bana da bir şey katamayacağını düşünürüm bu sebeple yazar biyografilerini çok fazla önemserim. Yazarın aldığı eğitim, ilgi alanları ilk aşkı ve hayatının detayları eserin bana ne sunacağı ile alakalı ipuçları barındırır.

 

Samimi bir üslupla yazılan ve ben bakış açısını kullanan eserleri okumak benim için daha keyif verici olmuştur her zaman. Tanrısal bakış açısının ise eserle okur arasına görünmez bir mesafe koyduğunu düşünmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir