Hastalanmamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Hastalanmamak için nelere dikkat etmeliyiz?

 

Birçok etmen vardır ki hasta olmamıza sebebiyet verir. Soğuk havalar, yorgunluk beslenmenin ve benzeri etmenlerin iyi olmaması kişinin hasta olmasına sebebiyet verebilir. Hastalanmamak için dikkat etmemiz gerekenler;

 

Uyku: Vücudumuzun belli bir düzene ihtiyacı vardır. Dinlenmesi gerekir ve kendini yeni güne hazırlamaya ihtiyaç duyar. İyi bir uyku kişinin metabolizmasını, sağlığını ve bağışıklığını, organlarını korur. Hem zihin hem de fizikin sağlığı için gerekli olan uyku kişinin bağışıklığını dengeler. Az uyuyan kişinin yorgun olması ve bağışıklığının az olmasından dolayı hastalıklara açık hale gelecektir.

 

İyi beslenmek: sağlıklı beslenmek sağlıklı bir vücuda ve bağışıklık sistemine sahip olmamıza neden olur. İyi bir bağışıklık sistemine sahip olursak eğer hastalanmamız zor olacaktır. Bu yüzden her besinden yeteri miktardan almalı ve kış aylarında meyveleri yaza göre daha çok tüketmeliyiz. Özellikle vücudumuzda depolanmayan vitaminler için günlük meyve tüketimi yapmalıyız. Bu meyvelerden özellikle C vitamini bulunduran meyveler hasta olmamıza engel olacaktır.

 

Egzersiz yapmak: egzersiz yapmak hasta olmamak için dikkat etmemiz gereken önemli bir maddedir. Güçlü bir vücuda sahip olmak ve hemen hasta olmamak için düzenli egzersiz yaparak sağlıklı bir kişi olunabilir. Vücudun belli aktivitelerde bulunması hormonların ve enzimlerin, organların çalışmasının doğru ve düzenli olmasını sağlayacaktır. Böylelikle bağışık sistemi güçlenecek ve hasta olmaya karşı dirençli hala gelecektir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER