Spor ve sağlık arasında nasıl bir ilişki vardır?

Spor ve sağlık arasında nasıl bir ilişki vardır?

 

Spor ve sağlık arasında büyük bir ilişki vardır. Spor ve sağlık, sağlığınızın ruhsal, fiziksel ve duygusal sağlığı da dahil olmak üzere her yönünü etkilemek için el ele gider. Hatta, sosyal sağlığınız bile takım sporlarından yararlanır.

 

Zihinsel sağlığa yararları

Zihinsel sağlık için, spor fitness çeşitli şekillerde önemlidir. Örneğin, spor vücudunuzdaki oksijen akışını artırır. Beyninize giden bu oksijen artışı, daha iyi bilişsel yetenekleri arttırır, hafıza ve odaklanmayı sağlar. Alzheimer gibi birçok durum, aerobik ve diğer spor aktiviteleri ile engellenebilir. Sporlar şizofreni gibi koşullar üzerinde bile etkili olabilir. Sadece beyninizi değil, aynı zamanda vücudunuzu da çalışır, beyniniz kas gruplarını çalıştırırken mükemmel bir koordinasyon gerektirir. Bu, sporları fiziksel bir aktivitenin yanı sıra zihinsel bir aktivite haline getirir.

 

Fiziksel sağlığa yararları

Sağlık ve fitness da sporla ilişkilidir. Fiziksel olarak, sporlar drenaj yapar ve birçok sağlık yararına sahiptir. Kas yapmanın yanı sıra, sporunuz kan dolaşımınızı artırır. Ayrıca düşük yoğunluklu lipo proteinlerinizi azaltır ve yüksek yoğunluklu lipo proteinlerinizi yükseltir, böylece daha iyi bir kolesterol değerlerine ulaşırsınız. Kalp krizi veya felç gibi hipertansiyonun olumsuz sonuçlarını önleyen kan basıncını bile etkiler.

 

Diğer faydalar

Egzersiz ve sağlık birbiri üzerinde büyük önem taşır. Spor yaparken yaptığınız egzersiz diyabet, inme ve osteoporoz risklerinizi azaltır. Spor ve diğer aerobik aktiviteler belirli kanser türlerini bile önleyebilir.

 

Duygusal sağlığa yararları

Sporların ruh halinize de etkisi vardır. Spor yaparken, vücudunuz endorfin salgılar. Endorfinler, opioid peptitler, yani nörotransmiterler olarak tanımlanır. Sonuç olarak, spor sırasında üretilen artan endorfin seviyesi insanların mutlu olmasına neden olur. Bu, sporun depresyona karşı bir silah olarak görülmesinin nedenlerinden biridir. Ek olarak, spordan yapılan egzersiz kortizol gibi stres hormonlarını azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir