Hastanın tedaviyi reddetmesi durumunda sorumluluk kime aittir?

Sağlık çalışanlarını, hastaları ve hukukçuları ilgilendiren bu konu birçok tartışmaya yol açmıştır. Hastanın belli sebepleri dahilinde tedaviyi reddetmesi kafalarda soru işareti bırakmaktadır.  Birden fazla değişik vaka ile karşı karşıya kalan doktorlar hastalar için en doğru tedaviyi ve teşhisi bulmak zorunda. Doktorun hastanın üzerinde yapacağı herhangi bir yanlış tedavi süreci doktorun lisansına el konulması ve hapis cezasına çarptırılmasına sebep olabilir.

Tabi ki doktor işi gereği elinden gelenin en iyisini yapmak için çabalayacaktır yalnız burada hastanın kararı doktora söz hakkı vermiyor. Doktor yapacağı tedaviyi düzgün bir şekilde anlattıktan sonra tedaviyi alıp almamak konusu tamamı ile hastanın kararı oluyor. Hukuksal olarak bu karar olmadan doktorun tedaviyi başlatması hatalı ve riskli bir durum teşhis eder vücut hastaya aittir ve vücudu hakkındaki tüm kararları hastanın baskı altında kalmadan karar vermesi gerekir.

 

Bu durumda hasta veya doktor haklı olabilir. Ne olursa olsun hastanın tedaviyi reddetme hakkı vardır ve hasta tedaviyi reddettikten sonra bütün sorumluluk hastaya aittir. Çünkü hasta tedaviyi ve onu iyileştirecek tedavi yöntemlerini istemeyerek doktoru devre dışı bırakmıştır ve doktorun yapabileceği bir şey yoktur. Hukuksal olarak da hastanın başına gelebilecek kötü durumlardan doktor sorumlu olmaz. Hastanelerde tedaviyi anlatan ve tedavinin yapılması veya yapılmaması için gerekli olan izin belgesi vardır. Ve bu izin belgesi hukuksal olarak hastanın tedaviyi reddettiğini gösterecektir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER