Hata yapmayan insan olabilir mi?

Hata yapmayan insan olabilir mi? Açıklayınız.

Tabi ki olamaz. Hata yapmayan bir tane Allah’ın kulu var mıdır? Hata yapmak insana özgü bir davranıştır ve mutlaka herkes bir gün bir şekilde hata yapacaktır. Ki hatalar kötü bir şey değildir, ders alındıkça.

 

Çoğumuz hatalarımızdan yakınan ve onların ne kadar kötü olduğunu düşünen, ince düşünceli insanlarız. Sanki sadece kendimiz hata yapmışız gibi böyle bir şey düşünmemiz, aslında ne kadar da saçma ve yanlıştır. Hatalarımızdan ders çıkarıp, bir daha aynı hatayı yapmamak için çabalamak varken, ne diye durup durup kendimizi üzeriz ki?

 

Örneğin arkadaşlık ilişkinizin bir tanesinde, karşı tarafı istemeden kırdınız ve kendinizi çok kötü hissediyorsunuz. Ya da eleştiri hak etmeyen birini istemeden eleştirdiniz. Hak etmeyen birine tokat attınız. Haksızlığa göz yumdunuz. Sayıyorum, daha da sayabilirim ama bunlar aslında sayıldığı kadar basit hatalar değiller maalesef. Yapana vicdan azabı, yapılana kalp kırıklığı yaşatan ciddi hatalar. Ben böyle bir durumda kalsam ne yapardım, diye düşünüyorum ve yaptığınız hatalarda size yardımcı olmayı deniyorum.

 

Ben birinin kalbini istemeden ve haksız yere kırsaydım, elimde yapabileceğim tek bir şey olurdu. Özür dilemek ve asla bir daha tekrar etmemek. Karşı tarafta yaratılan yıkımın ne ölçüde olacağını ve özrün ne kadar etki yapacağını bilemem ama hata yapmayan insan yoktur; hata yapmak insanlığın ana kuralıdır ve tecrübede bu hatalar sayesinde edinilebilecek bir olgudur. Bu nedenle hata yapmaktan çekinmeyin, hatalar yapın ve öğrenin ama çok da ilerilere gitmemek için bir çözüm yolu üretmeyi de ihmal etmeyin.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER