Hayatımın dönüm noktaları dediğiniz olayları neye göre tespit edersiniz?

“Hayatımın dönüm noktaları” dediğiniz olayları neye göre tespit edersiniz? Düşüncelerinizi sözlü olarak paylaşınız.

 

Hayatımın dönüm noktaları olarak gördüğüm olayları düşündüğümde, beni mevcut durumumdan başka bir duruma aktaran ve hayatımın değişmesini sağlayan olaylar olarak değerlendirebilirim. Bir olay olduğunda olay için hayatının dönüm noktası diyebilmem olayın gerçekten hayatıma köklü bir şekilde müdahale etmiş olması özelliğini taşımasını gerektirir.

 

Örneğin sabahları erken uyanamamak hayatımın dönüm noktası değilken sabah hiç uyanamadığım için okula hiç gidememiş olmak hayatımı değiştirecek etken olaylardan biri haline gelebilir. Burada uyanmamak hayatımın dönüm noktasını yaşamam için tetikleyici bir unsur olmuştur ama hayatımın dönüm noktasını yaşatan olay ise hiç okula gitmemiş olmamdır.

 

Örneğin üniversiteye gitmek hayatımın dönüm noktası olarak kabul edebileceğim olaylardan biri olabilir ama üniversiteye gitmemin tam anlamıyla hayatımın dönüm noktası olabilmesi için üniversiteyi de başarı ile bitirip gerçekten hayal ettiğim konumda olabilmem gerekir. Duygusal olarak hayatımın dönüm noktası olarak kabul edebileceğim olaylarda vardır. Örneğin sevdiklerimden birini kaybetmem yine hayatımın dönüm noktası olarak kabul edebileceğim noktalardan biridir. Ailemize yeni bir üyenin katılması da benim için hayatımın dönüm noktası olabilir.

Her bireyin hayatı algılaması ve hayatın içerisinde varlığını sürdürmesi kendi süzgecinden geçirdiği ve kabul ettiği değerlerle gerçekleşmektedir. Eğer hayatın dönüm noktalarını genellemeye kalkarsak burada hataya düşmüş oluruz çünkü herkesin hayatının dönüm noktası farklı olmaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER