“Fedakarlık, sadakat, saygı” gibi değerlerin aile ve toplum yaşamındaki yeriyle ilgili neler düşünüyorsunuz?

“Fedakârlık, sadakat, saygı” gibi değerlerin aile ve toplum yaşamındaki yeriyle ilgili neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi sözlü olarak paylaşınız.

 

Fedakârlık sadakat ve saygı gibi değerler aile ve toplum yaşamında büyük rol oynar. Öncelikle aile toplumun en küçük yapı taşı olduğundan eğer ailenin içerisinde bu kavramlar mevcut değilse toplum yaşamına da etki etmesi mümkün değildir. Türk aile yaşamında saygı sadakat ve fedakârlık kavramları oldukça yoğun bir şekilde yaşanmakta ve normal standartlardaki bir Türk ailesinin içerisinde bu kavramlara yoğun bir şekilde rastlamaktayız.

 

Örneğin fedakârlık dediğimizde aile içerisinde ilk akla gelen anne ve baba olmaktadır. Sadakat kavramı dediğimizde aile birliğini ve varlığına eşlerin anne baba olarak ve eş olarak sadık kalması ve çocukların da bu sadakate riayet etmesi gerekliliği gözlemlenmektedir. Ailenin içerisinde büyük küçük yaşlı ve genç hiç fark etmeksizin her bireyin birbirine saygı duyması düşüncelerini dinlemesi ve ona uygun değilse bile saygı ve anlayış çerçevesi içerisinde karşılaması gerekmektedir.

 

Ailemiz içerisinde kardeşimize, annemize, babamıza ablamız ve ağabeyimize herhangi bir zarar gelmesini istemeyiz işte aile içerisindeki bu yaşantının topluma da bütünleşmiş edilmesi gerekmektedir.

Ailenin içerisinde nasıl davranıyorsak dışarıda toplum yaşamının içerisinde de bu şekilde davrandığımızda sağlam ve karakterli bir toplum olarak yaşamımızı sürdürmemiz mümkündür. Eğer bu kavramları ailemizin içerisinde, okula geldiğimizde arkadaşlarımızla aramızda, öğretmenimize ve büyüklerimize karşı uygulamaz ve benimsemez isek toplumun bir arada kalması ve ilerlemesi kesinlikle mümkün olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir