Hayır Diyebilmeli İnsan Özeti – ALEV ALATLI

ALEV ALATLI – HAYIR DİYEBİLMELİ İNSAN

 

Alev Alatlı günümüz edebiyat yazarları arasında oldukça hatırı sayılır bir yazar olarak yer edinmiştir. Çalışkan kişiliği ve yazdığı kitaplarla okuyucunun beğenisini kazanmıştır. Alev Alatlı , Hayır diyebilmeli İnsan kitabında günlük meseleler ile ilgili olan gazetelerin köşe yazılarından derlenen bir kitap gibi okuyucuya gazete okuyormuş edası vermiştir. Kitap  özellikle Alev Alat’lının “Meslek olarak Müslümanlık”, “, “İdeoloji değil Psikoloji”, “Laiklik ve Deizm”,”Avrupalı Olmak”, ” Orhan Pamuk’a Açık Mektup” gibi konu başlıkları olan yazılarından oluşmaktadır.

 

Kitapta gündelik sorunlara değinmiştir. Özellik “Hayır Diyebilmeli İnsan” başlığını kullanmasının sebebini de  şu cümleleriyle vurgulamaktadır. Belki de bu yüzyılda insanın en çok kullanması gereken kelime “Hayır!” olmalı. Ne var ki, ‘Evet’in revaçta olduğu bir zamana tanıklık ediyoruz.

 

Aslında kitabı aldığınızda toplumsal baskılara veya bir konuya neden evet zorunda kaldığımızı aslında hayır diyebildiğimizde nelerin değişeceğini anlatacak bir kişisel gelişim kitabı aldığınızı düşünüyorsunuz. Fakat durum bundan biraz daha farklı olarak tamamen toplumsal sorunlara karşı konuların ele alındığı siyasal ağırlıklı yazılardan oluşan bir kitapla karşılaşıyorsunuz. Bir çok durumda yazarın toplumsal ve siyasal dayatmalara hayır dediği yazılardan oluşmaktadır. Kişisel gelişim ile gündelik siyaseti birleştirerek okuyucuya farklı bir bakış açısı sunmayı başaran Alatlı “Hayır diyebilmeli İnsan” derken bunun durumun hayır denecek olduğunda ve hayır demenin en doğru davranış olduğunda söylenmesi gerektiğinin de altını gizli özne olarak çiziyor.

 

Yazarın bahsettiği kişisel gelişimin sadece bireylere bağlı değil. Yaşadığı toplumdakive dünya üzerindeki gelişmelere bağlı olarak gündelik siyasetinde etkilediğini vurguluyor.  Bunu da şöyle açıklamaktadır. Kişisel gelişme, hemen her alanda mükemmelliyeti hedeflemelidir. Fizikî, zihnî ve ahlakî güçlerin, “Halka hizmet, Hakk’a hizmettir” düsturu doğrultusunda geliştirilmesi, akıl kadar beden ve gönlün de eğitilmesini gerektirir.

 

Alev Alatlı, Hayır Diyebilmeli İnsan kitabında Türkiye’deki toplumsal olayları eleştirdiği kadar yabancı kaynaklardaki  gündelik siyaseti de eleştirmektedir.  Özellikle kitabında yapmış olduğu şu eleştiri kendisinin sadece yaşadığı topluma değil. Gerçekten toplumcu bir bakış açısına bağlı olarak tüm toplumları önemseyen bir kişiliği olduğunu gösteriyor. Daily Mail gazetesinde Sarah Oliver, “Irak’ın işgalinde bulunan İngiliz Askerleri, Irak halkının pisliğinden, tembelliğinden ve ahlaksızlıklarından nefret ediyorlar” diye bir yazı yazmış. İngiliz askerleri sanki oraya altın yaldızlı davetiyeyle davet edildiler.

 

Diğer kitap özetleri için kitaplar kategorimize bakabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir